Ebe ve cerrahi hemşirelerin doğum şekli tercihleri ve etkileyen faktörler
Midwives and surgical nurses's preferences of method ofdelivery and influencing factors
  1. Tez No: 701086
  2. Yazar: FATMA GÖNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma cerrahi birimde çalışan ebe ve hemşirelerin doğum şekli tercihleri ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla kesitsel-tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde cerrahi birimde çalışan, 60 ebe ve 110 hemşire ile yapılmıştır. Veriler, ''Birey Tanıtım Formu'' ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Anket formu iki bölümden ve toplamda 31 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, obstetrik özellikleri, doğuma yönelik düşünceleri, doğum şekli tercihleri ve tercih nedenleri, ikinci bölümde ise katılımcıların doğum eğitimi ve doğum şekli kararını etkileyen faktörler yer almaktadır. Verilerin istatistik analizinde SPSS 22,0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is carried out as a cross-sectional description in order to evaluate the factors concerning the midwives and nurses' birth-giving preferences and its effects.The work is applied to 60 midwives and 110 nursesworking at Blacksea Technical University Farabi Hospital Department of Medicine between January and April 2021.Data is collected via“Personal Information Form”by means of interview.The questionnaire form consist of two sections and 31 questions in total.In the first section, attendants' socio-demographic characteristics, obstetric qualities, their opinions about birth-giving and their preferences of birth-giving types;in the second section attendants' birth training and the factors affecting the type of birth-giving are stated.SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0) programme is used fort he statistical analysis of the data.The results are evaluated between 95% correlation and p