COVID-19 pandemi sürecinde evli bireylerin psikolojik iyi oluş ve stresle başa çıkma tarzlarının evlilik doyumlarına etkisi
The effects of married individuals, psychological well-being and stress collection on marriage satisfaction during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 701107
  2. Yazar: ELİF EMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Covid-19 salgını ve salgınla birlikte yaşanan değişimler yalnızca ruh sağlığı için değil, aynı zamanda ilişkiler için de olağanüstü bir durum oluşturmaktadır (Bozkurt, Zeybek ve Aşkın, 2020; Pieh ve diğerleri, 2020. Bu noktadan hareketle çalışmanın araştırma sorusu“Covid-19 pandemisi sürecinde evli bireylerin psikolojik iyi oluş ve stresle başa çıkma tarzları evlilik doyumlarını yordamakta mıdır?”olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada Covid-19 pandemi sürecinde evli bireylerin psikolojik iyi oluş ve stresle başa çıkma tarzlarının evlilik doyumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların psikolojik iyi oluş, stresle başa çıkma tarzları ve evlilik doyumlarına ilişkin bulgularının sosyodemografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi %74'ü (n=301) kadın, %26'sı (n=106) erkek olmak üzere toplam 407 evli bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş aralıkları şu şekildedir: %24.1'i (n=98) 21-30 yaş aralığında, %41.8'i (n=170) 31-40 yaş aralığında, %20.6'sı (n=84) 41-50 yaş aralığında, %13.5'i (n=55) 51 yaş ve üzeri. Araştırma verileri; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre evli bireylerin Covid-19 pandemi sürecinde psikolojik iyi oluş düzeyinin arttıkça evlilik doyumlarının arttığı, stresle başa çıkma düzeyi arttıkça evlilik doyumunun arttığı ve psikolojik iyi oluş arttıkça stresle başa çıkmanın arttığı görülmüştür. Bununla birlikte psikolojik iyi oluş düzeyi, stresle başa çıkma tarzları ve evlilik doyumu düzeylerinin bazı sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı bulgulanmıştır. Araştırmanın Covid-19 pandemi sürecinin etkilerinin henüz sınırlı sayıda incelenmesi açısından alanyazına katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic and the changes experienced with it create an extraordinary situation not only for mental health but also for relationships (Bozkurt, Zeybek and Aşkın, 2020; Pieh ve Diğerleri., 2020). From this point of view, the research focuses on the question“Do the psychological well-being and coping styles of married individuals predict their marital satisfaction during the process of marriage in the process of Covid-19?”In this research, it was aimed to examine the effects of married individuals' psychological well-being and styles of coping with stress on their marital satisfaction during the Covid-19 pandemic process. In addition, the research questioned whether the findings of the participants regarding psychological well-being, coping styles and marital satisfaction differ according to sociodemographic characteristics. The cases of the study consist of 407 married individuals, which are; 74% (n=301) female and 26% (n=106) male. The range of participants' ages which are; 24.1% (n=98) between 21-30 years old, 41.8% (n=170) between 31-40, whereas 20.6% (n=84) are between 41-50 years old and 13.5% (n=55) 51 years or older. Research data was based on; Socio-demographic Information Form, Psychological Well-Being Scale, Scale for Coping with Stress, and the Marriage Life Scale. According to the results obtained from the research which could be observed; as the level of psychological well-being of married individuals increases during the Covid-19 pandemic process, their marital satisfaction increases, whereas the level of coping with stress increases, marital satisfaction follows and the psychological well-being increases, coping with stress increases. However, according to the date, some of the results differ from the sociodemographic variables. It is thought that the research contributes to the literature in terms of examining the effects of the Covid-19 pandemic process in limited numbers.