Pandemi döneminde kamuda ve özel sektörde çalışanlar arasında kaygının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of continuous anxiety and quality of life among public and private workers during the pandemic
- Tez No: 795768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda yaşanan en büyük salgın hastalık olan COVID-19 virüsü ve ardından gelen pandemi sürecinin insanların sosyal, psikolojik ve iş hayatlarını önemli ölçüde etkilediği düşünülmektedir. Bu durumun ışığında gerçekleştirilen bu çalışmada kamu personeli olan bireylerle, özel sektörde (serbest meslek, çalışan-işçi, kendi iş yeri) çalışan bireyler arasında kaygı ve yaşam kalite bulgularının değerlendirme amacıyla gerçekleştirilmiştir. T.C. Üsküdar Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı edinilmiş ve çalışma gerçekleştirilmiştir. Belirtilen amaç doğrultusunda Türkiye'de yaşayan, kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda çalışan, 18-65 yaş aralığında (emekli, ücretsiz ev işçisi (ev hanımı), öğrenci, işsiz bireyler hariç) Üstel Ayrımcı Olmayan Kartopu Örnekleme Yöntemi kullanılarak geniş bir evrene ulaşan nicel bir araştırma hedeflenmiştir. Salgın sebebi ile online olarak dağıtılan ankete kamu kurumlarında çalışan 285 kişi, özel sektörde çalışan 208 kişi toplam 493 katılımcı sağlanmıştır. Katılımcıların 274'ü kadın, 246'sı erkek bireylerden oluşmaktadır. Online dağıtılan ankette Gönüllü Onam Formu, Ön Koşulu Sağlama Onayı, Sosyodemografik Veri Formu, STAI-II Sürekli Kaygı Ölçeği, WHOQOL-BREF (DSÖYKÖ-Kısa Formu) uygulanmıştır. Toplanan veriler analiz edilirken ileri, güncel ve betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Kolmogorov-Smirnov değerleri p>0.05 olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı ölçek/anket puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik testlerden pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bununla birlikte ölçek/test ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere parametrik testlerden independent t-testi ve One-way ANOVA testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that the COVID-19 virus, the biggest outbreak in recent years, and the subsequent pandemic process have significantly affected people's social, psychological and working lives. This study, which was carried out in the light of this situation, was carried out to evaluate the anxiety and quality of life data between individuals working in public services, that is, public personnel, and individuals working in the private sector (self-employed, employee/worker, works at own workplace etc.). Ethics committee approval was obtained from T.R. Üsküdar University Scientific Research and Ethics Committee and the study was carried out accordingly. For the stated purpose, using the Non-Exponential Discrimination Snowball Sampling Method, a quantitative study was conducted that reaches a wide universe, living in Turkey, working in public and private institutions, aged between 18-65 (except for retired, unpaid domestic workers (housewives), students, unemployed individuals). 285 people working in public institutions, 208 people working in the private sector, a total of 493 participants were included in the survey distributed online due to the pandemic. Of the participants, 274 were female and 246 were male. Volunteer Consent Form, Consent to Provide Preconditions, Sociodemographic Data Form, STAI-II Trait Anxiety Inventory, WHOQOL-BREF (WHOQOL-Short Form) were applied in the questionnaire distributed online. Advanced, current and descriptive statistical techniques were used for analyzing the collected data. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study. Descriptive data on the sociodemographic information of the participants were given in the form of frequency tables. When the data of the study were analyzed in terms of normality assumptions, Kolmogorov-Smirnov values were determined as p>0.05. Therefore, Pearson correlation analysis, one of the parametric tests, was used to determine the relationship between scale/survey scores. In addition, the independent t-test and One-way ANOVA test, which are parametric tests, were used to determine whether there was a significant difference between the scale/test and the sociodemographic data of the participants. If there was a significant difference between the groups, the post-Hoc test was performed to determine between which groups the significance was.