Okul öncesi müzik eğitimi bağlamında model bir çocuk şarkısı besteleme çalışması
A model children's song composition study in the context of preschool music education
  1. Tez No: 701117
  2. Yazar: AFRANUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP LALE FERİDUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada okul öncesi müzik eğitimi bağlamında model bir çocuk şarkısı besteleme çalışması ortaya koymak istenmiştir. Bu doğrultuda, El Ele Verelim, Benim Küçük Köpeğim, Annem, Zıp Zıp ve El Salla eserleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Toplamda bestelenen bu 5 çocuk şarkısı tema, müzik biçimi, ton, prozodi ve etkinlik boyutlarında incelenmiş ayrıca bu eserlerin okul öncesi müzik eğitiminde kullanılabilirliğine yönelik ders planları hazırlanmış ve eserler profesyonel stüdyo ortamında ses kaydına alınmıştır. Bu ders planlarının geçerlilik ve güvenirliliğini sağlamak adına var olan ses kayıtlarıyla birlikte 4 müzik eğitimi uzmanı ve bir de Türk dili uzmanının görüşlerine başvurulmuştur. Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mensubu Uzmanlardan sağlanan veriler ve elden edilen bulgular her bir ders planının altında tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda eserlerin müzikal ve prozodik açıdan uygun olduğu uzmanlar tarafından saptanmış ve gerekli düzenlemeler yapılarak eserler araştırmanın ekler bölümünde son halini almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model children's song composition study was proposed in the context of preschool music education. In this direction, El Ele Verelim, Benim Küçük Köpeğim, Annem, Zıp Zıp ve El Salla formed the working group of the research. These 5 children's songs, composed in total, were examined in theme, music format, tone, prozodi and activity dimensions, and lesson plans were prepared for the availability of these works in preschool music education, and the works were recorded in a professional studio environment. In order to ensure the validity and reliability of these lesson plans, the opinions of 4 music education experts and a Turkish language expert were consulted along with the existing audio recordings. Data provided by experts from Ankara Gazi University Faculty of Education and hand-held findings are discussed under each course plan. As a result of there's search, it was determined by the experts that the pieces were musically and prosodically suitable for preschool children and the necessary arrangements were modified by the author and the pieces are attached in the appen dissection of there search.