The effects of blogging on EFL students' writing performance, their autonomy and perceptions
Blog yazmanın yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alan öğrencilerin yazı performansı, öğrenen özerkliği ve yazmaya karşı tutumlarının üzerine etkisi
- Tez No: 701118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, blog yazmanın öğrencilerin yazma performansı üzerindeki etkilerini görev başarısı, organizasyon, dil ve kelime bilgisi yönünden araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma, blog yazmanın öğrencilerin öğrenen özerklik düzeyleri üzerindeki etkilerini incelerken aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenin blog yazmaya yönelik algılarını da araştırmıştır. Kontrol ve deney grubu olmak üzere iki sınıf seçilmiştir. Kontrol grubuna blog yazma konusunda herhangi bir eğitim verilmemiş, deney grubuna ise blog yazma eğitimi verilmiştir. Katılımcılar uygun örnekleme yoluyla seçilmiştir ve orta-üst (B2) düzeyindedir. Araştırma için karma araştırma yöntemi benimsenmiştir ve nicel veri araçları, yazma öncesi ve sonrası performans testleri ve öğrenci özerkliği anketleri yoluyla toplanmıştır. Nitel veri araçları yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmelerinden ve öğretmen notlarından toplanmıştır. Veriler SPSS ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Sonuçlar, blog yazmanın öğrencilerin yazma performansına, öğrenci özerkliğine ve yazmaya yönelik algılarına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Çalışma, EFL sınıflarında blog yazarken kullanmak için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of blog writing on students' writing performance in terms of task achievement, organization, language, and vocabulary. The study also examined the effects of writing a blog on students' learner autonomy level as well as it explored the perceptions of the students and the teacher about blog writing. Two classes were selected as control (N=30) and experimental group (N=30). The control group was not exposed to any instruction on blog writing, while the experimental group received instruction on blog writing. The participants were chosen by means of convenience sampling and were at upper-intermediate (B2) level. Mixed methods research design was adopted, and quantitative data instruments were gathered from pre-and post-writing performance tests and learner autonomy questionnaires. Qualitative data instruments were collected from semi-structured student interviews and teacher reflections. The data was analyzed through SPSS and content analysis. The results indicated that blog writing contributed to students' writing performance, learner autonomy and perceptions towards writing. The study provides pedagogical implications and suggestions for using blogs in writing EFL classrooms.