Katar krizi ve Türk - Arap ilişkilerine etkisi açısından sonuçları
Qatar crisis and consequences to Turkish - Arab relations
- Tez No: 701124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar'ın 5 Haziran 2017 tarihinde aynı coğrafyayı paylaştığı sınırdaşları, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer bir önemli Ortadoğu ülkesi olan Mısır'la yaşadığı ve tarihe“Katar Krizi”olarak geçen süreç ele alınacaktır. Bahsi geçen ülkelerin ne sebeplerle hangi kararları aldıkları ve bu kriz ile beraber diplomatik ilişkilerin kesilmesi, ticari ilişkilerin askıya alınması gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalan Katar'ın maruz kaldığı durum ve karşılığında izlediği politika ve bu politikanın sonuçları incelenecektir. Çalışmada Katar Krizi'nin Arap Baharı süreci ile ilişkisi de önemli bir veri olarak kullanılmıştır. Çalışma çerçevesinde, süreç içinde Türk – Arap ilişkilerinin nasıl etkilendiği de değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we will study the so-called Qatar Crisis. The Qatar Crisis was a diplomatic case that began on 5 June 2017 when Gulf Countries like Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Bahrain and the biggest Arab county of Africa, Egypt, cut diplomatic relations with Qatar and banned Qatar – registered planes and ships from utilizing their airspace and sea routes, along with Saudi Arabia blocking Qatar's only land crossing. The crisis continued until March of 2021. We will analyze the process of this crisis, the influence of this crisis on the economic, political, strategic relations of these countries and its implications to Middle East politics in general. In this content, the development of Turkish – Qatari and Turkish – Arab relations will be analyzed.