Boehm ve Albert sistemin karşılaştırılması, Fransız sistem sol klarnet üzerine çalışma önerileri
Comparison of Boehm and Albert system, recommendations to study on the French system g clarinet
  1. Tez No: 701123
  2. Yazar: ONUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Üflemeli çalgılar ailesine ait olan klarnet enstrümanı birçok müzik aleti gibi dünyanın farklı coğrafya ve kültürlerine ait müzik icrasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Klarnetin 17. yüzyıldan beri birçok farklı müzik türünde kullanılması ne kadar önemli bir çalgı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Türk müziğinde uzun bir geçmişe sahip olan klarnet, müzik kültürümüzün vazgeçilmez enstrümanları arasında sayılmaktadır. Müzik kültürümüzde klarnet kullanılmaya başlanması konusunda farklı görüşler olsa bile, Türk müziğinde ilk icra edenin İbrahim Efendi olduğu ve ilk olarak Muzika-i Hümayun topluluğunda kullanıldığı kabul edilmektedir. Diğer müzik enstrümanlarına nazaran, ülkemizde özellikle sol klarnete dair yeterince akademik çalışmalar yapılmamıştır. Bunun sebepleri incelendiğinde ilk olarak klarnet eğitimcilerinin yeterince eser üretmemiş olması nedeniyle Türkçe kaynağın yetersiz kalması söylenebilir. Kaynak yetersizliğinden dolayı da ülkemizde özellikle Türk müziği alanında klarnet eğitimi alan öğrencilerin, sistematik bir eğitim sürecinden geçmediklerini ve hatta konservatuvarlarda bile bu konudaki temel öğretilere yeterince eğilmedikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra, klarnet enstrümanı için Türk müziğinde halen yaygın olarak Albert sistem kullanılmaktadır. Halbuki alternatif pozisyon zenginliğine sahip olması bakımından Boehm sistem dünya genelinde daha yaygın kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sistem, ülkemizde özellikle Türk müziği alanında ve sol klarnet icra eden müzisyenler tarafından yeterince bilinmediğinden tercih de edilmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, Albert ve Boehm sistemlerinin karşılaştırılması ve ülkemizde sol klarnetin Fransız sistem olarak da kullanılabileceğini gösterilmesi hedeflenmiştir. Özellikle her iki sisteme ait parmak pozisyonları kıyaslamalı olarak incelenerek klarnet eğitimine yeni başlayan klarnetistler için metodolojik bir yaklaşım sunulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda etüt çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca, profesyonel klarnet sanatçısı ve hocaları ile yapılan mülakatların sonuçları irdelenerek konuya ışık tutulmasına çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında, Türk müziği icra ve eğitiminin sadece Albert sistem sol klarnet ile sınırlandırılmaması gerektiği, alternatif olarak Boehm sistemin de kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The clarinet instrument, which belongs to the brass instruments family, is widely used in a musical performance of different geographies and cultures of the world, like many musical instruments. The use of the clarinet in many different musical genres since the 17th century shows how essential it is. However, the clarinet, which has a long history in Turkish music, is considered among the indispensable instruments of our music culture. Although there are different opinions about the use of clarinets in our music culture, it is accepted that the first performer in Turkish music was İbrahim Efendi while it was first used in the Muzika-i Hümayun ensemble. Compared to other musical instruments, there has not been enough academic studies, especially on the G clarinet in our country. When examining the reasons for this, first of all, it can be said that the Turkish writings are insufficient due to the fact that clarinet trainers have not published enough material. Due to the lack of resources, it is observed that students who study clarinet in our country, especially in the field of Turkish music, do not undergo a systematic education process. Even in conservatories, not enough attention is paid to the basic teachings on this subject. In addition, the Albert system is still widely used in Turkish music for the clarinet instrument. However, the French Boehm system is more widely used around the world in terms of having a wealth of alternatives. Unfortunately, this system is not preferred in our country, especially in the field of Turkish music, as it is not well known by musicians playing G clarinets. Therefore, in this study, it is aimed to compare the Albert and Boehm systems to show that the G clarinet can also be used as a French system in our country. Especially, by comparing the finger positions of both systems, a methodological approach has been tried to be presented for clarinetists who have just started their clarinet education. For this purpose, some practical studies are included in the study. In addition, the results of the interviews with professional clarinet artists and academicians were examined and included in the study to shed light on the subject. According to the results obtained from the study, it is suggested that Turkish music performance and education should not be limited only to the Albert system G clarinet, but to use the Boehm system as an alternative.