Pandemi döneminde yeni doğum yapmış annelerin depresyon düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression levels and psychological endurance levels of newly born mothers during the pandemic period
  1. Tez No: 701139
  2. Yazar: İLKNUR AVUNDUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada pandemi döneminde yeni doğum yapmış annelerin depresyon düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmiştir. Çalışma öncelikle araştırmanın merkezindeki 'Anne' üzerine odaklanmıştır. Doğumla birlikte hormonal, fiziksel ve ruhsal değişime giren kadın, yeni hayat düzenine pandemi dönemi de eklenince geçirebileceği depresyon düzeyi psikolojik dayanıklılığına nasıl etki etmiştir sorusuna cevap aranmaktadır. Araştırmanın temelinde araştırmacı tarafından uygulanacak olan demografik bilgi formu, Yetişkin Dayanıklılık Ölçeği ile Beck Depresyon Ölçeği'inden edinilecek bulgular yer almaktadır. Mevcut araştırma İstanbul ili içerisinde yaşayan ve pandemi dönemi içerisinde doğum yapmış 12 aylık periyot içerisinde olan anneleri incelemektedir. Araştırmanın değişkeni yeni doğum yapan annelerin hassasiyeti, pandemi ve depresyon düzeyi ve psikolojik dayanıklılıklarına olan etkisidir. Nümerik değişkenlerde normallik varsayımı Shapiro Wilk testi ile kontrol edilmiş ve normal dağılmama sonuçlara paralel olarak grup sayısı iki olan karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi, grup sayısı ikiden fazla olan karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi tercih edilmiştir. Pandemi döneminde doğum yapan annelerin minimal ve hafif düzeyli geçirdikleri depresyon ile psikolojik dayanıklılıklarının daha sağlam olduğu ortaya çıkmaktadır. Bebek ile geçirilen zaman arttıkça annenin depresyon düzeyi artmaktadır. Katılımcıların depresyon puanı arttıkça yapısal stil, gelecek algısı, aile uyumu, kendilik algısı, sosyal yeterlilik, sosyal kaynaklar ve psikolojik dayanıklılık puanları azalmaktadır. Annenin yaşadığı depresyon düzeyi arttıkça psikolojik dayanıklılığının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between depression levels and psychological resilience levels of mothers who had just given birth during the pandemic period was examined. The study primarily focused on 'Mother' at the center of the research. An answer is sought to the question of how the level of depression that a woman who has undergone hormonal, physical and mental changes with birth has affected her psychological resilience when the pandemic period is added to her new life order. The basis of the research is the demographic information form to be applied by the researcher, the findings to be obtained from the Adult Resilience Scale and the Beck Depression Scale. The present study examines mothers living in the province of Istanbul and giving birth within the 6-month period during the pandemic period. The variable of the study is the sensitivity of new mothers,perception of pandemic and depression and its effect on psychological resilience. The assumption of normality in numerical variables was checked with the Shapiro Wilk test, and in parallel with the results of non-normal distribution, the Mann Whitney U test was preferred for comparisons with two groups, and the Kruskal Wallis test for comparisons with more than two groups. It turns out that mothers who gave birth during the pandemic period are more robust in their psychological resilience in minimal and mild depression. It is seen that the level of depression increases as the baby's age increases. As the depression score of the participants increases, the structural style, future perception, family adjustment, self-perception, social competence, social resources and resilience scores decrease.