The relationship between the effectiveness of internal control and financial performance: An empirical study on Libyan commercial banks
İç kontrolün etkinliği ile finansal performans arasındaki ilişki: Libya ticari bankaları üzerine ampirik bir araştırma
- Tez No: 701140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın amacı, COSO çerçevesine göre iç kontrolün etkinliği ile Libya ticari bankalarının finansal performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, Libya'daki dört büyük bankanın denetim birimi çalışanlarına ve denetim komitesi üyelerine dayanmaktadır. Örneklem 406 kişiden oluşmaktadır. Anket, birincil verilerin toplanmasında ana araç olarak benimsenmiştir. Temel olarak araştırmada, verileri analiz etmek ve hipotezi test etmek için Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (IBM SPSS sürüm 26) tarafından tanımlayıcı analiz ve çoklu analiz kullanılmıştır. Sonuçlar şunu göstermektedir: İlk olarak, korelasyon analizi, iç kontrolün etkinliği ile Libya ticari bankalarının mali performansı arasında orta derecede anlamlı bir ilişki olduğunu bulmuştur. İkinci olarak çalışma, kontrol ortamı, risk değerlendirmesi, bilgi, iletişim, gözlem ve finansal performans arasında pozitif bir ilişkinin varlığını tespit eden çoklu regresyon analizi yoluyla değişkenler arasındaki ilişkiyi de incelemiştir. Ancak, kontrol faaliyetleri ile finansal performans arasında önemli bir ilişki olmadığını tespit etmiştir. Sonuç olarak çalışma, Libya bankacılık sektöründeki iç kontrol ve ticari bankaların finansal performansına ilişkin bir dizi tavsiyeyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate the relationship between the effectiveness of internal control according to the COSO framework and the financial performance of Libyan commercial banks. The study relied on employees of audit unit and members of audit committees in the four major banks in Libya as a population. The size of the sample was 406 responders. The questionnaire was adopted as a main tool in collecting primary data. Basically, the research used descriptive analysis and multiple analysis by the Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS version 26) to analysis data and test hypothesis. The results show that: Firstly, the correlation analysis found that there is a moderate significant relationship between the effectiveness of internal control and the financial performance of Libyan commercial banks. Secondly, the study also examined the relationship between the variables through multiple regression analysis, which found the existence of a positive relationship between the control environment, risk assessment, information & communication, monitoring and financial performance. However, it found that no significant relationship between control activities and financial performance. Consequently, the study devoted a set of recommendations regarding internal control in the Libyan banking sector and the financial performance of commercial banks.