Modifiye yale preoperatif anksiyete skalası'nın (M-YPAS) 0-2 yaş Türk çocuklarında geçerlilik ve güvenirliliği
Validity and reliability of the modified yale preoperative anxiety scale (M-YPAS) in Turkish children aged 0-2
- Tez No: 701151
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN BİRBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çocuk hastalarda anne ve babadan ayrılma, kötü bir anestezi öyküsü ile akılda kalan ameliyathane ve yapılan tüm invaziv girişimler psikolojik bir travmaya neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda, farmakolojik ve fizyolojik değerlendirme kadar preoperatif dönemde psikolojik değerlendirmenin ve desteğin de önemli olduğu görülmektedir. Preoperatif anksiyetenin doğru ölçümü pediatrik cerrahi hastalarının bakımı ve anksiyetelerini azaltıcı müdahaleler yapmak için gereklidir. Çocukların preoperatif anksiyetelerini ölçmek için Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (mYPAS) ve Konfor-Davranış Skalası yaygın kullanılan gözlemsel davranış kontrol listeleridir. Bu çalışmada 0-2 yaş Türk çocuklarında mYPAS- kısa formunun geçerlilik ve güvenirliliğini değerlendirmeyi; aynı zamanda ameliyat olacak 0-2 yaş arası çocukların anksiyete düzeyine etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra, çalışmaya 0-2 yaş grubu 264 çocuk hasta dahil edildi. Değerlendirme 3 ayrı gözlemci tarafından oyun odası ve operasyon odasında olmak üzere 2 kez yapıldı. Çalışmada gözlemciler arası uyum ICC (Intraclass Correlation Coefficient, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı) ile değerlendirildi. Üç gözlemci arasındaki uyumu değerlendirmek amacıyla hesaplanan ICC değeri çocuk oyun odasında yapılan ölçümler için 0,9857 (%95 CI 0,9748-0,9865), operasyon odasında yapılan ölçümler için ise 0,9902 (% 95 CI 0,9894-0,9912) olarak bulundu. Sedasyon uygulanan hastaların yaşları ile aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken (p>0,05); sedasyon uygulanmayanlarda 1 yaş üstü yaş grubundakilerin, yaş grubu 1 yaş altı olanlara göre daha yüksek anksiyete bulgusuna sahip olduğu belirlendi (p0,05). 6 Sonuç olarak; mYPAS'nın Türkçe versiyonunun 0-2 yaş arası Türk çocuklarında preoperatif anksiyete düzeylerini değerlendirmek amacıyla yüksek oranda geçerlilik ve güvenirlilik ile kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In pediatric patients, separation from parents, a bad anaesthesia history, the operating room and all invasive procedures can cause psychological trauma. Considering these negative effects, it is seen that psychological evaluation and support in the preoperative period are as important as pharmacological and physiological evaluation. Accurate measurement of preoperative anxiety is essential for the care of pediatric surgery patients and for interventions to reduce anxiety. Modified Yale Preoperative Anxiety Scale (mYPAS) and Comfort-Behavior Scale are commonly used observational behavior checklists to measure preoperative anxiety of children. In this study, we aimed to evaluate the validity and reliability of the mYPAS- short form in Turkish children aged 0-2; at the same time, we aimed to determine the factors affecting the anxiety level of children aged 0-2 who will undergo surgery. After the approval of Mersin University Clinical Research Ethics Committee, 264 pediatric patients aged 0-2 were included in the study. Evaluation was made by 3 different observers twice, in the game room and the operation room. Inter-observer agreement was evaluated with the ICC in the study. The ICC value calculated to evaluate the agreement between the three observers was found 0.9857 (95% CI 0.9748-0.9865) for the measurements made in the children's playroom, and 0.9902 (95% CI 0.9894-0.9912) for the measurements made in the operation room. While no significant difference was found between the ages of the sedated patients (p>0.05); It was determined that those who did not receive sedation in the age group above 1 year had higher anxiety symptoms than those under the age group 1 age (p0.05). As a result; It has been determined that the Turkish version of the mYPAS can be used with high validity and reliability to evaluate preoperative anxiety levels in Turkish children aged 0-2 years.