Oyun dostu okul: Ölçek geliştirme geçerlik güvenirlik çalışması
Game-friendly school: Scale development validity reliability study
  1. Tez No: 701152
  2. Yazar: LARA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada MEB'e bağlı ilkokul ve ortaokul kademelerinin“Oyun Dostu Okul”kriterlerini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ölçek, 2'li ve 5'li likert tipi maddelerden oluşan karma bir yapıdadır. Ölçek geliştirme aşamalarında sırasıyla, alan yazın taraması, madde yazımı ve yazılan maddeler için uzman görüşüne başvurulması adımları izlenmiştir. Bu aşamalardan sonra deneme formu oluşturulmuş ve 248 okul müdürü ile pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin güvenirlik yapısını ortaya çıkarmak amacıyla SPSS 25 ve Cronbach Alpha programları kullanılmıştır. Analizlerden sonra 74 maddeden oluşan beş boyutlu bir ölçek elde edilmiştir. Boyutlarda gruplanan maddeler incelenerek boyutların isimleri“Okul Bahçesi, Okul Binası, Derslikler, Okulun Oyun Politikası ve Gözlem Listesi”olarak belirlenmiştir. Ölçeğin güvenirlik analizleri sonucunda ölçeğin 2'li yapısı için KR-20 katsayısı 0,91 olarak elde edilmiştir. Bu sebepten, ölçekten herhangi bir madde çıkarılmasına gerek duyulmamıştır. Ölçeğin 5'li yapısı için ise Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır ve 0.74 ile yüksek düzeyde bir güvenirlik gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Uzmanlar arası uyumun düzeyini belirlemek için Krippendorff Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Ölçek maddelerini değerlendiren uzmanlar arasındaki güvenirliğin yüksek düzeyde (Alfa=0,82>0,80) olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, yedi uzmanın 74 önerme üzerinde hem fikir olduğu işaret etmiştir. Çalışmanın sonucunda MEB'e bağlı okulların“Oyun Dostu Okul”olma kriterlerini ölçmek adına“Oyun Dostu Okul Ölçeği”ortaya konulmuştur. Geliştirilmiş olan“Oyun Dostu Okul Ölçeği”ile ileride yapılacak olan çalışmalarda farklı örneklem grupları için geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması ve okulların“Oyun Dostu Okul”akreditasyon süreçlerinde bu araştırmadan yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a valid and reliable scale to measure the“Game- Friendly School”criteria of primary and secondary school levels affiliated to the Ministry of National Education. The scale developed is a mixed structure consisting of 2 and 5 Likert type items. During the scale development stages, the steps of literature review, item writing and seeking expert opinion for the items written were followed, respectively. After these stages, a trial form was created and a pilot application was carried out with 248 school principals. SPSS 25 and Cronbach Alpha programs were used to reveal the reliability structure of the scale. After the analyses, a five-dimensional scale consisting of 74 items was obtained. The items grouped in the dimensions were examined and the names of the dimensions were determined as“School Garden, School Building, Classrooms, School's Play Policy and Observation List”. As a result of the reliability analyzes of the scale, the KR-20 coefficient for the double structure of the scale was obtained as 0.91. For this reason, it was not necessary to remove any item from the scale. For the 5-point structure of the scale, the Cronbach Alpha coefficient was calculated and it was obtained that it showed a high level of reliability with 0.74. The Krippendorff Alpha coefficient was calculated to determine the level of agreement between experts. It showed that the reliability among experts who evaluated the scale items was at a high level (Alpha=0.82>0.80). The results indicated that seven experts agreed on 74 propositions. As a result of the study,“Game-Friendly School Scale”was introduced in order to measure the criteria of being a“Game-Friendly School”of schools affiliated to the Ministry of National Education. It is recommended that validity and reliability studies be conducted for different sample groups in future studies with the“Game-Friendly School Scale”developed and that schools should benefit from this research in the“Game-Friendly School”accreditation processes.