Sosyal dışlanma ve yoksulluk arasındaki ilişkinin analizi: Sudan örneği
Analysis of the relationship between social exclusion and poverty: The case of Sudan
  1. Tez No: 701199
  2. Yazar: SAJDA KHIDIR FADLALLA ALI SAJDA KHIDIR FADLALLA ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma Sudan'da yoksuluk ile sosyal dışlanma arasındaki ilişkileri amprik olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda ilgili literatürden faydalanılarak oluşturulan anket formu; 2021 yılı Haziran-Eylül ayları arasında Sudan'da yaşayan araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 84 kişiye uygulanmıştır. Anketlerden elde eidlen veriler bilgisayar ortamında SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde analizlerinin yanında ki kare ve Anova testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; yoksulluk ile sosyal dışlanma arasında önemli ilişkilerin olduğu, göç, cinsiyet, gelir durumu, eğitim durumu, etnik grup değişkenlerinin sosyal dışlanmayı etkileyen önemli unsurlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of empirically examining the relationships between poverty and social exclusion in Sudan. The aim of this study is to deconstruct the relationship between poverty and social exclusion in Sudan.JuneSeptember 2021, the questionnaire form, created using the relevant literature for the purpose, was applied to 84 people who voluntarily agreed to participate in the study living in Sudan dec June-September 2021. The data obtained from the questionnaires were analyzed using the SPSS 25.0 statistical program in a computer environment. In addition to frequency and percentage analyses, chi-square and Anova tests were used to evaluate the data. As a result of the research; it dec determined that there are important relationships between poverty and social exclusion, migration, gender, income status, educational status, ethnic group variables are important factors affecting social exclusion