Tüketicilerin yeşil pazarlama uygulamalarına yönelik tutum ve daranışları: Silifke örneği
  1. Tez No: 701203
  2. Yazar: DAMLA BAYHAN ILGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KÖPRÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanlığın var olduğu ilk günlerden bu yana insanlar daha rahat yaşam koşulları elde etmek amacıyla çevre ile sürekli iç içe olmuşlardır. Küreselleşmenin doğal bir sonucu olarak dünyada hızla yaşanan teknolojik gelişmeler, sanayileşme, nüfus artışı ve bilinçsiz kaynak kullanımı gibi nedenlerle birtakım çevresel sorunlar meydana gelmiştir. Sanayi devrimi ile başlayan kitlesel üretim ve üretim faktörlerinin yoğun kullanımıyla gelen kontrolsüz tüketim artışı, kalabalıklaşan şehirler nedeniyle tarıma elverişli alanların konut ve sanayi için kullanılması ve ortaya çıkan çevresel sorunlar, çevre ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur. 1970'li yıllarla birlikte çevresel sivil toplum örgütlerinin de etkisiyle tüketiciler çevrede yaşanan bozulmalara kayıtsız kalmamaya başlamış ve satın alma davranışlarında çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih etmenin önemini fark etmişlerdir. Tüketicilerin doğa dostu ürünleri tercih etmesi, üreticilerin de faaliyetlerinde çevre bilinciyle hareket etmesini sağlamış ve tüketici istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasında çevreye az zarar verecek yöntem ve ürünler kullanılmasıyla yeşil pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma kapsamında, Mersin ili Silifke ilçesinde yer alan tüketicilere yönelik yapılacak anket çalışmasında; yeşil pazarlama uygulamalarının ve doğa dostu ürünlerin tüketicilerin satın alma davranışlarında meydana getirdiği değişiklikler gözlemlenecektir. Bu çerçevede tüketicilerin demografik özellikleri incelenecek, işletmelerin yeşil pazarlamaya yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerin, tüketicilerin ürün tercihlerine olan etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Human beings have been in intense interaction with natural environment since the beginning of their existence. Rapid technological improvements, industrialization, incareasing population and unconscious use of natural resources have engendered environmental troubles as a natural consequence of globalization. The importance of the sustainability of environment and natural resources have been more important nowadays due to environmental problems occured by uncontrolled consumption patterns, crowded metropols and misuse of agricultural areas for housing and industry since the beginning of mass production by the Industrial Revolution. There has been an increased awareness about environmantal issues among consumers being influenced by non-governmental organizations which also changed their consumption patterns against goods and services that are less harmful for environmet since 1970s. Producers of goods and services have been intensely affected by the transformation of consumers' consumpiton patterns against environment friendly products. Therefore, inceased awareness on the preference of less environmentally harmful products by consumers have also transformed the producers' attitudes. By this way, this transformation has turned out the term“green marketing”. The aim of this research is to investigate the impact of environment friendly products and green marketing practices on consumers' purchasing behaviors. In other words, the impacts of demographic features of consumers and companies' green marketing policies on consumers' purchasing behaviors will be evaluated in the scope of this research.