The effects of management information systems on quality of health services: An empirical analysis in hospitals in Salah al-Din
Yönetim bilgi sistemlerinin sağlık hizmetleri kalitesi üzerindeki etkisi: Salah al-Din bölgesindeki hastaneler üzerine ampirik bir uygulama
- Tez No: 701208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilgi yönetim sistemlerinin hizmet kalitesi üzerindeki etkisi literatürde sıkça çalışılan bir konudur. Covid 19 pandemi süreci ile sağlık hizmetleri, tüm dünyada öncelikli konuma gelmiştir. Bu çalışma, Irak Cumhuriyeti'nde Salah al-Din Valiliği'ndeki hastanelerde sağlık hizmeti kalitesinin sağlanmasında yönetim bilgi sisteminin etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmaya idari veya sağlık görevlisi olarak çalışan toplam 194 çalışan katılmıştır. Belirlenen araştırma problemi, araştırmanın amacına göre çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonuçları, yönetim bilgi sistemlerinin kullanım düzeyinin sağlık hizmetlerinin kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of information management systems on service quality is a frequently studied subject in the literature. With the Covid 19 pandemic process, health services have started to be prioritized all over the world. This study aims to show the effects of the management information system in achieving the quality of health service in hospitals in Salah al-Din Governorate - in the Republic of Iraq. The research problem determined in accordance with the purpose of the research was analyzed using multiple regression analysis. The data used in the study was collected by survey. 194 employees who work as managerial or medical personnel participated in the research. The research results confirmed that the usage level of management information systems had positive effects on health services quality.