Suriyeli kadınlarla Urfalı kadınlar arasındaki uyum sorunu: Bağlarbaşı semti (Haliliye- Şanlıurfa) örneği
The problem of harmony between Syrian women and women of Urfa: A case study of Bağlarbaşi neighborhood (Haliliye-Şanliurfa) example
  1. Tez No: 701209
  2. Yazar: SELVİ ÖZTÜRK ATAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın konusu Şanlıurfa şehrinde yaşayan Suriyeli kadınlarla Urfalı kadınların en fazla iç içe yaşadıkları Bağlarbaşı semtinde uyum sorununa neden olan sorunsal konuların yerinde ele alınması oluşturmaktadır. Suriye'de siyasi krizin patlak vermesinden sonra başlayan göç hareketi Urfalı kadınlar tarafından olumlu karşılanırken, son zamanlarda Suriyeli kadınlara yönelik olumsuz hükümlerin yer almasındaki esaslarının tespiti, teori ve pratik açısından önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Urfalı kadınların Suriyeli kadınlara karşı tepkili yaklaşımlarının altında yatan nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Toplumsal kabulü ve uyumu zorlaştıran nedenler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Birincil verilerin sayısallaştırılmasında SPSS analizleri kullanılmıştır. Harita üretimi için CBS Argis 10.1 sürümü kullanılmıştır. Nitel yöntemler ışığında Şanlıurfa'nın Bağlarbaşı semtinde (Haliliye) ikamet eden 50 Suriyeli kadın ve 50 Urfalı kadın olmak üzere toplam 100 kadın ile“yüz yüze görüşme yöntemi”ile anket uygulanmıştır. Anket uygulanmasının sınırlı olduğu durumlarda odak grup görüşmelerine başvurulmuştur. Nitel yöntemler içerisinde odak grup görüşmesi hem Suriyeli kadınlarla hem de Urfalı kadın katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Odak grup görüşmeleri sonucunda elde edilen bilgiler her iki grup üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli kadınlarla Urfalı kadınlar arasındaki kültürel farklılıklar toplumsal kabulünü zorlaştırmakta ve buna bağlı olarak uyum sorunları ortaya çıktığı saptanmıştır. Suriyeli kadınların toplumsal kabulünün Urfalı kadınlar için nefret ve düşmanlığa yol açmış ve açmaya devam etmekte olduğu saptanmıştır. Ayrıca, çalışmada Urfalı kadınları rahatsız eden durumun ve uyum problemindeki en büyük engelin, Suriyeli kadınların sosyal yaşamları ve yaşam tarzları olduğu ve bu nedenle kültürel çatışmanın olduğu tespit edilmiştir. Suriyeli kadınların kamusal alanı kullanma, sosyal alanı kullanma pratikleri Urfalı kadınlardan daha yaygın olduğu ortaya çıkmıştır. Ev sahibi olan Urfalı kadınlarla Suriyeli kadınlar arasında cinsiyete dayalı bir entegrasyon sorunu yaşadığı tespit edilmiştir. Urfalı kadınlar pratikler üzerinden değil kulaktan dolma bilgiler üzerinden Suriyeli kadınlarla bir entegrasyon sorunu yaşadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to deal with the problematic issues that cause adaptation problems in the Bağlarbaşı district, where Syrian women living in Şanlıurfa and Urfa women live together the most. While the migration movement that started after the outbreak of the political crisis in Syria was welcomed by the women of Urfa, it is important in terms of theory and practice to determine the principles of the negative provisions against Syrian women recently. Therefore, the aim of this study is to reveal the reasons underlying the reactive approach of Urfa women towards Syrian women. The reasons that make social acceptance and adaptation difficult have been tried to be determined. In this study, quantitative and qualitative methods were used together. SPSS analyzes were used to digitize the primary data. CBS Argis 10.1 version was used for map production. In the light of qualitative methods, a questionnaire was applied to a total of 100 women, 50 Syrian women and 50 women from Urfa, residing in the Bağlarbaşı district of Şanlıurfa (Haliliye), using the“face-to-face interview method”. In cases where the application of the questionnaire was limited, focus group interviews were used. Among the qualitative methods, focus group interviews were conducted with both Syrian women and Urfa female participants. The information obtained as a result of focus group interviews was evaluated on both groups. As a result of the study, it was determined that the cultural differences between the Syrian women living in Şanlıurfa and the women from Urfa make their social acceptance difficult and accordingly, adaptation problems arise. It has been determined that the social acceptance of Syrian women has caused and continues to cause hatred and hostility for the women of Urfa. In addition, in the study, it was determined that the situation that disturbs the women of Urfa and the biggest obstacle to the adaptation problem is the social life and lifestyle of Syrian women, and therefore cultural conflict. It has been revealed that Syrian women's practices of using public space and social space are more common than Urfa women. It has been determined that there is a gender-based integration problem between the Urfa women and Syrian women who own a house. It is seen that women from Urfa have an integration problem with Syrian women, not through practices but through hearsay.