Acil serviste NON-ST elevasyonlu ve ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü tanısı alan hastalarda serum kimerin (chemerın) düzeylerinin araştırılması
Investigation of the chemerin levels DUE to the diagnosis of ST elevation myocardial infarction and NON ST elevation myocardial infarction in the emergency department
  1. Tez No: 701212
  2. Yazar: AKTUĞ ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünyada mortalitenin en önde gelen sebebi kardiyak hastalıklardır. MI prevelansı ise 600/100.000 gibi yüksek bir değere sahiptir. Acil serviste sıklıkla tanı alan STEMI ve NSTEMI tablolarının ciddi ve mortal sonuçları ortaya çıkabilmektedir. Bu akut patoloji nedeniyle akut kalp yetmezliğinden ani kardiyak arreste kadar sonuçlar ortaya çıkabileceğinden hızlı tanı konulmalı ve tedavi başlanmalıdır. Troponin gibi laboratuar testleri bulunsa da bunların kardiyak sebepler dışında birçok nonkardiyak patolojide pozitif sonuç vermesi nedeniyle ek biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda bu belirteçlerden biri olabileceği düşünülen kimerinin NSTEMI ve STEMI olgularında tanısal değerliliği araştırılmak istendi. Çalışmamız 3.basamak bir üniversite acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 50 hasta ve 25 kontrol grubu şeklinde 75 kişi dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Cardiac diseases are the leading cause of mortality in the World. MI has a high rate of prevelance of approximately 600/100,000. Severe and mortal complications may occur due to STEMI and NSTEMI cases diagnosed in the emergency department. Because of this acute pathology, consequences from right heart failure to sudden cardiac arrest may occur, a prompt diagnosis should be made and treatment should be initiated. Although there are laboratory tests such as troponin, additional biomarkers are needed because they give positive results in many noncardiac pathologies. In our study, we wanted to investigate the diagnostic value of chemerin, which is thought to be one of these markers in NSTEMI and STEMI cases. Our study was conducted prospectively and as a single center in a third-level university emergency department. Our study included 75 people, 50 patients who met the inclusion criteria, and 25 as the control group.