Çalışanların kriz yönetimi algılarının örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Türk Hava Yolları örneği
The effect of employees 'perceptions of crisis management on organizational silence: The case of Turkish Airlines
- Tez No: 701213
- Danışmanlar: PROF. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, çalışanların kriz yönetimi algılarının örgütsel sessizlik üzerine olan etkisinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Çalışmada, kriz yönetimi algısı kriz öncesi faaliyetler, kriz esnası faaliyetler ve kriz sonrası faaliyetler örgütsel sessizlik düzeyi ise kabullenici sessizlik, korumacı sessizlik ve korunmacı sessizlik olmak üzere üç alt boyutta ele alınmıştır. Çalışmada anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, kriz yönetimi algısının örgütsel sessizlik üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, kriz yönetimi algısı ile korumacı sessizlik ve korunmacı sessizlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada medeni durum, çalışma süresi, eğitim düzeyi ile örgütsel sessizlik ve kriz yönetimi algısı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, kriz yönetimi ile ilgili hizmetiçi eğitim programına katılma, çalışılan dönemde kriz durumu yaşama ile örgütsel sessizlik ve kriz yönetimi algısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of employees' perceptions of crisis management on organizational silence. For this purpose, survey method, one of the data collection techniques, was used. In the study, the perception of crisis management is handled in three sub-dimensions: activities before the crisis, activities during the crisis, and organizational silence level after the crisis, as accepting silence, protective silence and protective silence. The data obtained as a result of the survey application in the study were analyzed with the SPSS 26 package program. As a result of the analysis, it has been determined that the perception of crisis management has a positive and significant effect on organizational silence. In addition, it has been determined that there is a positive and significant relationship between the perception of crisis management and protective silence and protective silence. In the study, it was determined that there was no significant difference between marital status, working time, education level, organizational silence and crisis management perception. Finally, it was revealed that there is a significant difference between participating in the in-service training program on crisis management, experiencing a crisis situation during the working period, and organizational silence and crisis management perception.