Kuramdan uygulamaya: Sosyal çalışmacıların kuramsal bilgiyi kullanma durumları
From theory to practice: The use of theoretical knowledge by social workers
  1. Tez No: 701251
  2. Yazar: İSMAİL KURUHALİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kuramsal bilgi, profesyonel ve etik değerlere bağlı bilimsel uygulama gerçekleştirmede sosyal çalışmacılar için rehber niteliğindedir. Kuramla uygulama birlikteliğinin sağlanması ve kuram bilgisinin uygulamaya aktarımı öteden beri sosyal hizmetin temel tartışma konuları arasında yer almıştır. Bu tartışmaların odak noktasını ise sosyal hizmetin uygulamaya bağlı deneyim, sezgi, beceri yönü ve bilim yönü arasındaki ilişkiler oluşturmaktadır. Sosyal hizmet, literatürde çoğu zaman bilim; deneyim ve sezgiye başvurma açısından da sanat olarak görülmektedir. Sosyal hizmetin doğa bilimlerinde olduğu gibi sayısallaştırılabilen kesin bir yönteme dayanmaması, bilimsel yönünün uygulanmasını hassas bir süreç haline getirmektedir. Bilimsel bir çerçeve sunan kuramların sosyal hizmetin becerileri ile harmanlanarak uygulanması noktasında ise bazı sınırlılıklar olduğu literatürde ele alınan ve tartışılan konular arasındadır. Bu çalışma; İstanbul'da kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışan 20 sosyal çalışmacının uygulamada kuramsal bilgi kullanımları ve bunu etkileyen koşulları irdelemektedir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular kuram kullanımının sosyal çalışmacının ilgisi, çalışılan alan, kurumsal yapı, yöneticiler, müracaatçı kitlesi ve yoğunluğu, deneyim süresi, bürokrasi ve yönetsel koşullar zemininde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Buna göre sosyal çalışmacılar en sık güçlendirme, ekolojik yaklaşım ve sistem kuramını kullanmakta, hızlı ve sonuç odaklı çalışma koşulları kuramsal bilgi kullanımını sınırlamaktadır. Bulgular, sosyal çalışmacıların kuramsal bilgiyi çoğunlukla içselleştirmiş bir şekilde farkında olmadan kullandıklarına; az sayıda sosyal çalışmacınınsa kuramsal bilgiyi farkındalıkla bilinçli bir tercih olarak uygulamada kullandıklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Theoretical knowledge guides social workers to develop science-based practice according to professional and ethical values. The harmony between theory and practice and the transfer of theoretical knowledge to practice have been involved among the main debates of social work all along. The focal point of these discussions constitutes the relationship between experiences, intuitions, skill and scientific dimensions of social work. In literature, social work is usually viewed as a form of art that involves science, experience and common sense as well. The fact that social work is not based on quantifiable methods such as that of natural sciences use renders its scientific practice as a sensitive process. The fact that there are limits to successfully blending theories that present theoretical frameworks with practical skills is involved among the addressed and debated topics in literature. In this study, I investigate under what conditions the usage of theoretical knowledge in practice is influenced by relying on a series of interviews conducted with 20 social workers who are employed in various public institutions, local administrations and civil society institutions in Istanbul. The findings obtained at the end of this study point to the fact that the usage of theory take shapes according to the interest of social worker, institutional structure, administration, the client's demographics and its size, the level of experience, bureaucracy and administrative conditions. In this regard, it is concluded that social workers utilize empowerment, ecological approach and system theory very often and fast-paced, goal-oriented professional life restricts the usage of theoretical knowledge. In addition, findings also indicate that social workers usually utilize theoretical knowledge unconsciously in an intuitive way; few social workers on other hand consciously use the theoretical knowledge as a rational choice.