New ventures' nonmarket strategies in nascent and mature industries
Yeni girişimlerin yeni ve olgun endüstrilerdeki piyasa dışı stratejileri
  1. Tez No: 900291
  2. Yazar: YUNİS ISMAYIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TUNÇALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yeni girişimler hayatta kalmak ve performanslarını arttırmak için meşruiyet sağlamayı ve düzenleyici kurumdan onay almayı amaçlarlar. Fakat, regülasyonlara ilişkin belirsizliklerden veya politik ve sosyal çevrenin beklentilerden kaynaklanan zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluklar ise yeni girişimlerin sosyal, yasal ve politik düzenden oluşan piyasa dışı ortamla uğraşmaları için bir takım aksiyonlar almalarını gerekli kılar. Fakat“hangi aksiyonların alınacağına karar verilmesi”yeni girişimlerde tamamen farklıdır, zira onlar büyük firmaların küçük versiyonları değillerdir. Yeni girişimlerin kullanılabilir sermayenlerinin sınırlı olması nedeniyle kısıtlı kaynakları bulunmaktadır ve bu onların stratejik alternatiflerini de kısıtlı hale getirmektedir. Diğer yandan ise büyük firma ve işletmelere kıysala, paydaşlarına karşı kolay vazgeçilebilir öncelikli yükümlülüklerinin olması onların mümkün alternatif aksiyonlar kümesini genişletmektedir. Bu etmenler yeni girişimlerin stratejilerini etkilemekte ve onları büyük kurum ve işletmelerden farklı kılmaktadır. Yeni girişimlerin faaliyet gösterdiği endüstriyel ve ekonomik bağlam onların piyasa dışı strateji seçimleri için hayati öneme sahiptir. Yeni endüstriler henüz oluşum aşamasında olan, belirsizliğin yüksek olduğu ve oyunun kullarının henüz net olmadığı endüstrilerdir. Diğer yandan ise, mevcut yazın çoğunlukla olgun endüstrilerdeki yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerine odaklanmıştır. Bunun yanısıra gelişmekte olan ülkelerin ortamları gelişmiş ülkelerle kıyasla, daha belirsiz ve zorlayıcı olup piyasa dışı stratejileri yeni girişimler için daha yüksek bir öneme sahip hale getirmektedir. Fakat Çin dışındaki gelişmekte olan ülkelerde yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerini çalışan çok az sayıda çalışma var. Bunlarla birlikte yeni girişimlerin gelişim aşamaları onların kendi repertuarlarından piyasa dışı strateji seçmesini önemli derecede etkileyebilir. Fakat, yine yazına bakıldığında çok az sayıda çalışmanın girişimlerin piyasa dışı stratejilerilerini farklı gelişim aşamalarına göre incelediği görülmektedir. Yukarıda belirtilen boşlukları göz önünde bulundurarak bu çalışma yeni girişimlerin yeni ve olgun endüstrilerdeki piyasa dışı stratejilerini gelişmekte olan ülke bağlamında-Türkiye'de irdelemektedir. Çalışma aynı zamanda yeni girişimlerin piyasa dışı strateji seçiminde onların gelişim aşamalarının rolünü de analiz etmektedir. Bu çalışma ilgili boşlukları araştırarak Batı dışı bir bağlamda yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerini daha iyi anlamaya ve açıklamaya katkı sağlamaktadır. Ayrıca girişimcilik, stratejik yönetim ve örgüt çalışmaları yazınına da katkı sunmaktadır. Bunun yanı sıra ise politika yapıcılara güçlü politikalar yapmaları ve yeni girişimlere farklı bağlamlara uygun stratejiler seçmeleri ve uygulamaları için ışık tutmaktadır. İlk bölüm yazındaki boşlukları ve çalışmanın motivasyonunu, araştırma metodolojisini, katkılarını ve tezin yapısını sunmaktadır. İkinci bölüm ise yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerine ilişkin literatürü incelemektedir. Bu amaçla bölüm önce ilgili literatürün bibiliyometrik analizini sunmakta, ardından ise sistematik literatür taraması ile devam etmektedir. Bu bölüm öncelikle“yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerinin”kullanım durumunu incelemek ve gelecekteki çalışmalara ışık tutumak amacıyla ilgili literatürün kapsamlı bir bibliyometrik analizini sunmaktadır. Sonuçlar, sosyopolitik ağ oluşturma gibi siyasi stratejilerin, gelişmekte olan ülkelerdeki, özellikle Çin'deki araştırmacılar tarafından incelenen ana temalar olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, izlenim yönetimi ve meşruiyet oluşturma stratejileri gibi sosyal stratejilerin ise, gelişmiş ülke bağlamlarındaki, özellikle ABD'deki akademisyenler için ilgi çekici konular olduğu görülmektedir. Sonuçlar, Çin bağlamında yeni girişimlerin piyasa dışı stratejileri üzerinde“siyasi bağlar”ve“firma performansı”literatürünün etkisini göstermektedir. Öte yandan, çalışma“girişimcilik”ve“kurumsal kuram”literatürünün, gelişmiş ülke bağlamlarında yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Diğer yandan sistematik literatür taraması ise yeni girişimlerin farklı ekonomik ve endüstriyel bağlamlardaki piyasa dışı stratejilerine ilişkin daha geniş bir perspektif edinmek için ilgili yazını incelemektedir. Çalışma mevcut yazını sistematik bir şekilde inceleyerek yeni girişimlere ait dört çeşit piyasa dışı stratejisini ortaya koymuştur: sosyal sinyal verme, sosyopolitik ağ oluşturma, meşruiyet oluşturma ve dengeleme. Çalışma veri analizi için“Gioia”metodolojisini kullanmıştır. Yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerine ilişkin araştırmalardaki önemli eğilimlerden ve boşluklardan yola çıkarak çalışmaları üç temel girişim amacı üzerine sınıflandırmıştır. Sonuçlar ampirik çalışmaların kavramsal çalışmalardan sayıca daha fazla olduğunu ve bu çalışmaların genellikle endüstrinin olgunluğu ve ülkenin ekonomik gelişimi gibi bağlamlarının etkisini gözardı ettiğini göstermektedir. Araştırmacılar gelişmekte olan ülkelerde daha çok politik stratejilere, gelişmiş ülkelerde ise daha çok sosyal stratejilere odaklanmıştır. Onlar bağımlılıkları yönetmek ve hızlı ölçeklenebilmekle ilgili“sosyopolitik ağ oluşturma”ve“meşruiyet oluşturma”stratejilerini çalışmışlardır. Ayrıca“sosyal sinyal verme”yi ağırlıklı olarak olgun endüstrilerde,“dengeleme”yi ise yeni endüstrilerde araştırmışlardır. Üçüncü bölümde ampirik çalışmanın metodolojisi sunulmaktadır. Bu bölümde araştırmanın bağlamı, örneklem, veri toplama ve analizi gibi konular anlatılmıştır. Çalışmada nitel bir yaklaşım kullanılmış ve ampirik araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada yeni ve olgun endüstrilerde faaliyet gösteren 28 girişimle toplam 38 yarı-yapılandırılmış mülakat çalışması yapılmıştır. Bu yeni girişimler 89 girişimlik evrenden rasgele örnekleme ile seçilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında yeni ve olgun endüstrilerdeki yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerini saptamak için kesitsel bir inceleme yapılmıştır. İkinci aşamada ise biri yeni, diğeri olgun endüstriden olmak üzere iki çelişen vaka ile vaka çalışması yapılmıştır. Vakalar teorik ve kolayda örnekleme ile seçilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında yeni girişimlerin gelişim aşamalarının kendi repertuarlarından piyasa dışı strateji seçmelerindeki rolü irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ampirik çalışmanın sonuçları sunulmaktadır. İlk olarak, yeni ve olgun endüstrilerde faaliyet gösteren girişimlerle yapılan yarı-yapılındırılmış mülakatlar sonucunda ortaya çıkan piyasa dışı stratejiler paylaşılmıştır. Hem yeni hem de olgun endüstrilerde yeni girişimlerin“sosyal sinyal verme”,“sosyopolitik ağ oluşturma”ve“meşruiyet oluşturma”stratejilerini kullandığı görülmüştür. Bu stratejilerin yanısıra“birlikte oluşturma”ve“güvenli alanda faaliyetlerini sürdürme”stratejileri yeni endüstrilerde,“riski dengeleme”stratejisi ise olgun endüstrilerde uygulanan diğer stratejiler olarak gözlemlenmiştir. Benzer şekilde vaka sonuçları da“sosyal sinyal verme”,“sosyopolitik ağ oluşturma”ve“meşruiyet oluşturma”stratejilerinin hem yeni endüstri vakasında (Naspro) hem de olgun endüstri vakasında (Maplat) uygulandığını ortaya çıkarmıştır. Ek olarak yeni endüstri vakasında“birlikte oluşturma”,“regülasyonları öngörme ve hazırlıklı olma”,“kömüniteler kurma ve öncülük etme”ve“arabulucu rolü üstlenme”gibi dört farklı strateji de tespit edilmiştir. Olgun endüstri vakasında ise ek olarak“pazarlık yapma”ve“açık oynama”stratejilerinin uygulandığı gözlenmiştir. Dödrüncü bölüm aynı zamanda sonuçların aşamaya dayalı ve önceliklendirmeye dayalı karşılaştırmalarını sunmaktadır. Çalışma yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerini yatırım öncesi, yatırım sonrası ve ölçeklenme olmak üzere gelişim aşamalarına uygun bir şekilde incelemekte ve yeni girişimlerin piyasa dışı seçimlerine ilişkin bir model önermektedir. Bu model yeni endüstri vakası olan Naspro'da politik stratejilerin daha hayati öneme sahip olduğunu ve tüm aşamalarda öncelikli olarak uygulandığını göstermektedir. Sosyal stratejilerin önemi yatırım sonrası aşamayla birlikte artmaya başlamaktadır. Diğer yandan, olgun endüstri vakası olan Maplat'ta ise yatırım öncesi aşamada sosyal stratejilerin daha hayati öneme sahip olduğu görülmektedir. Yatırım sonrası aşamayla birlikte Maplat hem sosyal hem de politik stratejileri yoğun şekilde uygulamaya başlamıştır. Çalışma aynı zamanda Naspro'nun piyasa dışı strateji seçimi yaparken piyasa dışına ilişkin konunun Naspro için ne kadar hayati bir etkiye sahip olduğuna ve karlılığına bakarak önceliklendirdiğini göstermiştir. Maplat'ın ise piyasa dışı strateji seçimini farklı hedef kitlelere dayalı olarak önceliklendirdiği görülmüştür. Beşinci bölüm birinci ve ikinci aşama çalışmalarının sonuçlarını literatür taramasının çıktıları ile karşılaştırmakta ve tartışmaktadır. Tartışma yeni endüstrilerde üç-“regülasyonları öngörme ve hazırlıklı olma”,“kömüniteler kurma ve öncülük etme”ve“arabulucu rolü üstlenme”, olgun endüstrilerde ise bir piyasa dışı stratejisinin-“açık oynama”özgün sonuçlar olduğunu göstermektedir. Bu stratejilere yeni girişimlerin piyasa dışı stratejilerine ilişkin yazında rastlanmamış ve daha önce benzer şekilde çalışılmadığı gözlenmiştir. Ardından çalışmanın kısıtları, kuramsal ve pratik uygulama alanları ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışılmaktadır. Devamında ise tez çalışması“sonuç”bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
New ventures aim to maintain legitimacy and receive regulatory approval to survive and enhance their performance. However, they face challenges arising from regulatory uncertainties or expectations of the political and social environment. Those challenges require new ventures to take action to deal with the nonmarket environment consisting of social, legal, and political arrangements. However,“deciding on what actions to take”is fundamentally different for new ventures since they are not smaller versions of large firms. New ventures have limited resources due to limited capital availability, which limits their strategic alternatives. On the other hand, they also have negligible prior commitments to their stakeholders compared to large firms and enterprises, expanding their set of alternative actions possible. These factors affect new ventures' strategies, making them different from those of corporates and enterprises. The industrial and economic context in which new ventures operate is critical for their nonmarket strategy selection. Nascent industries are in the early emergence stage with high uncertainty, where the“rules of the game”are unclear. However, studies in the extant literature have mainly focused on nonmarket strategies of new ventures in mature industries. Besides, developing countries have more uncertain and challenging environments than developed ones, making nonmarket strategies highly critical for new ventures. However, few studies explore new ventures' nonmarket strategies in non-Chinese developing countries. Moreover, the development stage of a new venture can significantly affect the selection of nonmarket strategies from its repertoire. However, few studies in the extant literature examine new ventures' nonmarket strategies according to their development stages. Considering the abovementioned gaps, this thesis explores new ventures' nonmarket strategies in nascent and mature industries in a developing country context-Türkiye. The study also analyzes the role of the new ventures' development stages in their nonmarket strategy selection. By addressing these gaps, the study contributes to understanding and explaining new ventures' nonmarket strategies in a Non-western context. It also contributes to entrepreneurship, strategic management, and organization studies literature. Moreover, it guides policymakers in making robust policies and new ventures for selecting and implementing appropriate strategies in different contexts. The first chapter introduces the gaps and motivation behind the study, the research methodology, the contribution, and the structure of the dissertation. The second chapter aims to understand the literature on new ventures' nonmarket strategies. For this purpose, it first introduces a bibliometric analysis of the literature and then continues with the systematic literature review. The chapter first provides a comprehensive bibliometric analysis of“new ventures' nonmarket strategies”to analyze its usage and shed light on future studies. The results indicate that political strategies such as sociopolitical networking were key themes studied by researchers in developing countries, especially China. However, social strategies such as impression management and legitimacy-building strategies are hot topics for scholars in developed countries, especially in the USA. The results show the influence of the“political ties”and“firm performance”literature on the new ventures' nonmarket strategies in the Chinese context. However,“entrepreneurship”and“institutional theory”literature positively affect new ventures' nonmarket strategies in developed country contexts. On the other hand, the systematic literature review examines the literature to gain a broader perspective of new ventures' nonmarket strategies in different economic and industrial contexts. It identified four types of new ventures' nonmarket strategies by systematically reviewing the extant literature: social signaling, sociopolitical networking, legitimacy building, and balancing. The study employed the“Gioia”methodology for data analysis. It mapped studies over three primary new venture objectives, arguing significant tendencies and gaps in research on new ventures' nonmarket strategies. Results indicate that empirical articles outnumber conceptual studies and often overlook the impact of contexts, such as an industry's maturity and the country's economic development. Researchers focused more on political strategies in developing countries and social strategies in developed countries. They studied“sociopolitical networking”and“legitimacy-building strategies”for managing dependencies and fast scaling. They also studied“social signaling,”mainly in mature industries, and“balancing”in nascent industries. The third chapter introduces the empirical study's methodology, describing the research context, sample, data collection, and analysis. The study takes a qualitative approach and conducts empirical research in two phases. The study conducted 38 semi-structured interviews with 28 new ventures from nascent and mature industries in the first phase. The new ventures were randomly selected out of 89 new ventures. The study's first phase aimed to make a cross-sectional investigation of new ventures to identify the nonmarket strategies they implement in nascent and mature industries. The second phase of the study conducted a case study analysis with two contrasting cases-one from a nascent and one from a mature industry. The study selected the cases based on theoretical and convenience sampling. The study's second phase aimed to explore the role of new ventures' development stage on their nonmarket strategy selection from their repertoire. The fourth chapter presents the results of the empirical study. First, it introduces nonmarket strategies identified in semi-structured interviews from nascent and mature industries. It reveals“social signaling,”“socio-political networking,”and“legitimacy building”nonmarket strategies in both nascent and mature industries. In addition, the analysis identified“co-creating”and“playing in the safe zone”as strategies in nascent industries and“hedging”in mature industries. The chapter also introduces nonmarket strategies identified in cases. Similarly, it identified that“social signaling,”“socio-political networking,”and“legitimacy building”were implemented in both nascent (Naspro) and mature industry (Maplat) cases. Moreover, four additional nonmarket strategies were identified in the nascent case:“co-creating,”“anticipating and preparing for upcoming regulations,”“establishing and leading communities,”and“taking on the mediator role.”The mature industry case, on the other hand, implemented two more nonmarket strategies:“bargaining”and“plain dealing.”The fourth chapter also introduces the stage-based and priority-based comparison of the results. The study analyzes the nonmarket strategies of new ventures according to their development stages; pre-investment, post-investment, and scaleup, and offers a model for the nonmarket strategy selection. The model demonstrates that political strategies were more critical and primarily employed throughout all stages in the nascent industry case-Naspro. The importance of social strategies started to increase with the post-investment stage. However, social strategies were more critical in the pre-investment stage in the mature industry case-Maplat. In contrast, political and regulatory issues were not salient. Starting with the post-investment stage, Maplat fully implemented social and political strategies. The study also depicted that Naspro prioritized its nonmarket strategy selection based on the critical impact of the related nonmarket issue on Naspro and the profitability of that issue. Maplat, on the other hand, prioritized its nonmarket strategy selection according to the different target audiences. The fifth chapter compares and discusses the results of the first-phase and second-phase studies with the literature review outcomes. The discussion reflects that three nonmarket strategies in nascent-“anticipating and preparing for upcoming regulations,”“establishing and leading communities,”and“taking on the mediator role”- and one in mature industries-“plain dealing”- are novel nonmarket strategies. They have not previously identified and studied similarly in new ventures' nonmarket strategy literature. Then the theoretical and practical implications, limitations, and future studies follow. Finally, the study ends up with a“conclusion”chapter.