Hellenistik Dönem Batı Anadolu tapınakları ışığında Amazon mitolojisi
Amazon mythology under the light of Anatolian Temples in Hellenistic Era
- Tez No: 701284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ERÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca Amazon betimleri farklı amaçlara hizmet etmiştir. Kimi zaman güç yarışında bir devlet propagandası kimi zaman da halkın hak arayışının bastırılması gibi durumlar için kullanılmıştır. Betimler savaşlara, barışlara ve sosyo-kültürel durumlara göre tarih içerisinde değişiklikler gösterir. Betimleme ve edebi eserlerde bunu direkt olarak yansıtmak yerine imgelemeyi tercih ederler. Böylelikle ırkçılıkla itham edildiklerinde bunu kolayca reddedebilirler. Betimlemelerde ırkçılık her zaman Hellenler ile Barbarlar arasındadır. Barbarların genel olarak Persleri simgelediği düşünülse de Doğu'yu da işaret eder. Bu tez hem tarihsel olayları hem de betimleri inceleyerek Anadolu'ya olan kültürel etkileşimi göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma içerisinde yalnızca betimlerle sınırlı kalmamakla beraber siyasi, mimari, mitolojik ve Amazonların kökenleri hakkında da bilgilere yer verilmiştir. Uzun zamandır tartışmalara yol açan Amazon kadınlarının; kökeni, mitolojileri ve ikonografileri incelenerek tarihsel olarak betim şekillerine kısaca değinilmiştir. Amazon kadınlarının Hellen ve Anadolu halkı için ne anlam taşıdığı ve Hellenistik Dönem'de Batı Anadolu tapınak mimarisine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Amazon descriptions have served different purposes. Sometimes they have been used in a power race for state propaganda and sometimes for situations such as suppressing the people's search for rights. Descriptions show changes in history according to wars, peace and socio-cultural conditions. They prefer using metaphors in descriptions, literary texts, paintings, sculptures etc. instead of represent it directly. Thus, they can reject it easily when they are accused of racism. Racism in descriptions is always between Hellens and Barbarians. Even though it is thought that Barbarians usually represent Persians, they represent East as well. This thesis aims to show the effects of both historical events and descriptions on Anatolia by examining them. The research includes not only descriptions, but also information about politics, architecture, mythology, and the origins of the Amazons. A little touch to their historical description has been made by examining the origin, mythology and iconography of Amazon women, which have been conversational for a long time. What Amazon women mean for the people of Hellen and Anatolia and their effects on the temple architecture in Western Anatolia in the Hellenistic period have been researched.