Bütçe hukukunda kalkınma planlarının rolü
The role of development plans in budget law
  1. Tez No: 701288
  2. Yazar: ŞUHEDA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Türkiye'de 1960'lı yıllarla birlikte DPT'nin kurulmasıyla hazırlanmaya başlayan kalkınma planlarının içeriğinde ve planları hazırlayan örgütlerin hukuki çerçevesinde, dünyada hâkim olan planlama yaklaşımlarıyla paralel biçimde birtakım dönüşümler ortaya çıkmıştır. Tez kapsamında, söz konusu dönüşüm süreciyle birlikte planların hukuki niteliği ve plan hedeflerinin uygulamaya geçirilebilmesi için kamu idarelerinin bütçeleriyle planda yer alan politikaların bağlantısını sağlayan hukuki çerçeve incelenmektedir. Bu bağlamda literatür ve mevzuat taraması gerçekleştirilmektedir. Hukuki çerçevede plan, program ve bütçe ilişkisinin planlamadaki yaklaşım değişimi bağlamında incelenmesini ve planlarda saptanan hedeflerin bütçeler aracılığıyla kamu idarelerince başarılı bir biçimde hayata geçirilebilmesi için öneriler geliştirmeyi amaçlayan bu çalışmada elde edilen bulgular, 5018 sayılı KMYKK'da kurulmaya çalışılan plan-program-bütçe ilişkisinin sağlanmasında birtakım güçlükler yaşandığını ortaya koymaktadır. Bu kapsamda; kalkınma planlarından kurumsal stratejik planlara kadar bütün politika belgelerini hiyerarşik bir bakış açısıyla ele alan yasal bir çerçeve hazırlanması, bütçenin hazırlanmasında temel alınması gereken politika belgeleri sayısının azaltılması ve plan-program ve bütçe ilişkisinin sağlanmasında TBMM'nin rolünün artırılması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, some transformations have occurred in the content of development plans that started to be prepared with the establishment of the State Planning Organization (SPO) in 1960 and in the legal framework of the organizations that prepare the plans, in line with the planning approaches prevailing in the World. Within the scope of the thesis, the legal nature of the plans and the legal framework that connects the budgets of public administrations with the policies included in the plan is examined in order to put the plan goals into practice with the said transformation process. In this context, the literature and legislation were reviewed. In this study, it is aimed to examine the relationship between the plan, program and budget in the legal framework in the context of the change of approach in planning and to develop suggestions for the successful implementation of the targets determined in the plans by the public administrations through budgets. The findings obtained in this study reveal that there are some difficulties in ensuring the plan-program-budget relationship that is tried to be established in Law No.5018,“Public Financial Management and Control”. In this context; it is suggested to prepare a legal framework that handles all policy documents from development plans to corporate strategic plans from a hierarchical perspective; to reduce the number of policy documents that should be taken as a basis in the preparation of the budget and the role of the Turkish Grand National Assembly should be increased in ensuring the relationship between plan-program and budget.