Galleria mellonella L. (lepidoptera: pyralidae) larvalarında alüminyum oksit'in antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effects of Al2O3 on antioxidant enzyme activities in galleria mellonella L. lepidoptera pyralidae larvae
- Tez No: 701327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan çalışmada, G. mellonella L. Büyük bal mumu güvesi (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının, alüminyum oksit(Al2O3)'in farklı konsantrasyonlarına ( 10 ppm , 50 ppm ve 100 ppm) ve sürelere(2 , 4 ve 8 saatlik) maruz bırakıldığında orta barsak ve yağ dokudaki SOD, CAT, GPx enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Al2O3 uygulama gruplarında, G. mellonella larvalarının orta barsak ve yağ dokudaki enzim aktivitelerinde istatiksel olarak belirgin değişimler gözlenmiştir. 10 ppm uygulama grubunda her iki dokuda da SOD ve GPx aktiviteleri 2 saatlik süre sonunda kontrole göre azalmıştır. 4 saatlik süre sonunda ise kontrole göre istatiksel bir farklılık görülmemiştir. 50 ppm konsantrasyonda orta barsaktaki SOD, CAT ve GPx enzim aktiviteleri 2 ve 8 saatlik sürelerde kontrole göre artış göstermiştir. Yağ dokuda ise 2 saatlik uygulama süresinde üç enzim aktivitesinde azalırken 8 saatlik süre sonunda SOD ve CAT aktivitesinde azalma görülmüştür. 100 ppm uygulama grubunda 4 saatlik süre sonunda SOD CAT ve GPx aktiviteleri her iki dokuda da kontrole göre artış göstermiştir. 2 saatlik süre sonunda ise orta barsakta incelenen tüm enzim aktivitelerinde azalma görülürken, yağ dokuda SOD ve GPx aktivitelerinde azalma gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Al2O3 çözeltisinin G. mellonella larvalarının orta barsak ve yağ dokusunda oksidatif strese neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aluminum oxide at different concentration (10 ppm, 50 ppm and 100 ppm) and period of time (2, 4 and 8 hours) were investigated G. mellonella L. Great wax moth (Lepidoptera: Pyralidae) on SOD, CAT, GPx enzyme activities in the midgut and fat body of the larvae. In Al2O3 applications, significant changes were statistically observed in the antioxidant enzyme activities of the midgut and fat body of G. mellonella larvae. SOD and GPx activities in both tissues in the 10 ppm application groups decreased at the end of the 2-hour period compared to the control and there is no statistical difference compared to the control at the end of the 4 hour period. SOD, CAT and GPx enzyme activities in the midgut at 50 ppm concentration increased at the 2nd and 8th hours compared to the control. While three enzyme activities decreased in fat body in the 2-hour application period, a decrease in SOD and CAT activity was observed at the end of the 8-hour period. At the end of the 4-hour period in the 100 ppm application group, there was an increase in SOD CAT and GPx activities in both tissues compared to the control. In the 2-hour period, a decrease in all enzyme activities in the midgut, and a decrease in SOD and GPx activities in fat body were observed. According to the results, it was observed that Al2O3 solution induced oxidative stress in the midgut and fat body of G. mellonella larvae.