A systemic analysis for the readiness of Turkish manufacturing industry to adopt industry 4.0
Türk imalat sanayisinin endüstri 4.0'a hazır olma durumuna yönelik sistemik bir analiz
  1. Tez No: 701330
  2. Yazar: BERFU ARSLAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İmalat endüstrisi, son on yılda tamamen dijital akıllı üretime doğru hızlı bir dönüşüm geçirmektedir. Elektronik, bilgisayar bilimi ve mekatronik alanındaki gelişmeler ve bunların endüstrideki uygulamaları bu dönüşümü hızlandırmıştır. Pek çok sanayileşmiş ülke, ekonomilerini canlandırmak için bu yarışın gerisinde kalmak istememektedir. Bu nedenle birçok ülke bu yeni sanayi devrimini yakalamak için Çin'de Made in China 2025, Japonya'da Endüstriyel Değer Zinciri Girişimi (IVI), Fransa'da Alliance Industrie du Future, Amerika'da Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu vb. gibi çeşitli programlar başlatmışlardır. Bu tez, Endüstri 4.0 odaklı sanayiye doğru sağlıklı bir dönüşüm için, imalat sanayine rehberlik edecek uygun bir yol haritası hazırlamak için Türk imalat sanayinin Endüstri 4.0 standartları açısından göreceli konumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bir üretim organizasyonunun donanım, yazılım ve organizasyonel altyapısı açısından göreceli konumunu belirlemek için 20 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Bu ankete sadece 65 sanayi kuruluşu yanıt vermiş ve bu araştırmada analiz edilen veriler bu yanıtlardan elde edilmiştir. Bu tezde, Türk imalat endüstrisinin Endüstri 4.0 standartları açısından göreceli konumunu anlamak için iki analiz tekniği kullanılmıştır. Birinci yöntem, endüstrinin konumunu ölçmek için nispi bir ağırlığa ulaşmak amacıyla kuruluşlardan toplanan cevapların eşit olmayan ağırlığını analiz etmek için ihtiyaç duyulan ve iyi bilinen bir yöntem olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve ikincisi de, kendi geliştirdiğimiz basit bir tarama yöntemi ile bağıl seviye ölçme metodudur. Kuruluşların tüm altyapı kullanılabilirlikleri ve üretimdeki kullanımları açısından göreceli konumlarını ölçmek hedef alınmıştır. Tez, Türk imalat endüstrisinin tam otomatik üretime yönelik güçlü bir eğilim sergilediğini ve bazı izole edilmiş Endüstri 4.0 odaklı akıllı sistem teknolojileri barındırdığını kanıtlamaktadır. Ancak sektör, kendi alanlarındaki teknolojik gelişmelerin tamamen farkındadır ve tamamen Endüstri 4.0 odaklı bir akıllı sistem olma konusunda güçlü bir tutkuya sahiptir.
Özet (Çeviri)
The manufacturing industry has been going through a fast transformation towards the fully digital smart manufacturing in last decade. The developments in electronics, computer science and mechatronics and their applications in industry have accelerated this transformation. Many industrialized countries would not wish to lag behind this race to boost their economies. Therefore, many countries have initiated several programs such as Made in China 2025, Industrial Value Chain Initiative (IVI) in Japan, Alliance Industrie du Future in France, Industrial Internet Consortium in America, etc., to catch this new industrial revolution. This thesis aims to determine the relative position of Turkish manufacturing industry in terms of Industry 4.0 standards to prepare a proper roadmap to guide the manufacturing industry for a healthy transformation towards Industry 4.0 driven industry. For this purpose, a 20-question questionnary has been prepared to understand the relative position of a manufacturing organization in terms of their hardware, software and organizational infrastructure. Only 65 industrial organizations have responded to this survey and the data analyzed in this research has obtained from these answers. Two analyses techniques are used to understand the manufacturing industry's relative position in terms of Industry 4.0 standards. One method is well-known Analytical Hierarchy Process (AHP) method, which is needed to analyze the unequal weight of the answers collected from the organizations to reach a relative weight to measure the position of the industry and a self developed simple screening method, which measure the relative position of the organizations in terms of their infrastructure availability and their use in manufacturing. The thesis has proven that Turkish manufacturing industry has a strong tendency towards fully automated manufacturing and contains some isolated island of Industry 4.0 driven smart system technologies. However, the industry is fully aware of the technological developments in their areas and have a strong ambition to become a fully Industry 4.0 driven smart system.