The future of green steel production
Yeşil çelik üretiminin geleceği
- Tez No: 991934
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, küresel bağlamda hidrojen bazlı doğrudan indirgeme (H-DR) üzerine odaklanarak yeşil çelik üretiminin teknolojik, çevresel ve ekonomik boyutlarını incelemektedir. Çalışma, emisyon performansı, maliyet unsurları ve endüstriyel benimseme faktörlerini bir araya getiren bütünleşik derlemelerin eksikliğini ele almaktadır. Nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve akademik literatür, hakemli çalışmalar, endüstriyel raporlar ve küresel pilot projeler üzerine tematik bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Veriler, teknolojik gelişim, piyasa hazırlığı ve politika çerçevelerini belirlemek amacıyla analiz edilmiştir. Araştırma, H-DR'nin geleneksel yüksek fırın–bazik oksijen fırını süreçlerine kıyasla emisyon azaltma potansiyeli, büyük ölçekli benimsemeyi etkileyen tekno-ekonomik koşullar ve endüstri ile politika çerçevelerindeki sistemsel engeller ve kolaylaştırıcı etkenler üzerine bulguları sentezlemektedir. Analizler, yenilenebilir elektrik ile desteklenen H-DR'nin önemli ölçüde emisyon azaltımı sağlayabileceğini, ancak maliyet rekabetçiliğinin hidrojen fiyatlarına ve karbon fiyatlandırma mekanizmalarına yüksek derecede duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Literatür bulguları, H-DR'nin benimsenmesinin geleneksel yüksek fırın yöntemlerine kıyasla CO₂ emisyonlarını %80–90 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Küresel pilot projeler ve gösterim girişimleri, politika desteği ve piyasa teşviklerinin benimsemeyi hızlandırmadaki rolünü ortaya koymaktadır. Bu bulgular, yeşil çelik teknolojilerinin ölçeklenmesi için stratejik bir çerçeveye katkı sağlamakta ve küresel çelik endüstrisinin karbonsuzlaşma yollarına ilişkin önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the technological, environmental, and economic dimensions of green steel production, with a particular focus on hydrogen-based direct reduction (H-DR) in global context. The study addresses the lack of integrated reviews that combine emissions performance, cost considerations, and industrial adoption factors. A qualitative approach was used, including a thematic review of scholarly literature, peer-reviewed studies, industrial reports, and global pilot projects. Data was analyzed to identify technological development, market readiness, and policy frameworks. The research synthesizes findings on the comparative emissions reduction potential of H-DR relative to conventional blast furnace basic oxygen furnace routes, the techno-economic conditions influencing large-scale adoption, and the systemic barriers and enabling factors within industrial and policy frameworks. The analysis highlights that H-DR, when coupled with renewable electricity, offers substantial emissions reduction potential, though cost competitiveness remains highly sensitive to hydrogen costs and carbon pricing mechanisms. The literature findings demonstrate that H-DR adoption can reduce CO₂ emissions by up to 80-90% compared to conventional blast furnace methods. Global pilot projects and demonstration initiatives illustrate how policy support and market incentives accelerate adoption. The findings contribute to a strategic framework for scaling green steel technologies and provide insights relevant to global steel decarbonization pathways.