Moderating effects of leadership styles on the relationships between mistreatment and workplace outcomes
Liderlik stillerinin iş yerinde kötü muamele ve iş ile ilgili değişkenler arasındaki ilişkilerde düzenleyici rolü
- Tez No: 701354
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI GÖNCÜ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, iş yeri nezaketsizliği, iş yeri psikolojik taciz ve istismarcı yöneticiliğin iş doyumu, üretim karışıtı iş davranışları ve iki tür tükenmişlik (işle ilgili ve kişisel tükenmişlik) üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, iş yerinde kötü muamele (iş yeri nezaketsizliği, iş yeri psikolojik taciz, istismarcı yöneticilik) ile bağımlı değişkenler (iş doyumu, üretim karışıtı iş davranışları, işle ilgili ve kişisel tükenmişlik) ilişkisinde babacan liderlik tarzı ve iş odaklı liderlik tarzının düzenleyici rolü incelenmiştir. Çalışmanın verileri 715 gönüllü çalışandan toplanmıştır. Önerilen çalışma modeli Yapısal Eşitlikçi Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar önerildiği gibi, işyerinde kötü muamele türleri, iş doyumu ile negatif ilişkili çıkmıştır. Ayrıca, iş yeri psikolojik taciz, tükenmişlik ve üretim karşıtı iş davranışları ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Babacan liderlik tarzı, iş yerinde kötü muamele türleri ile üretim karşıtı iş davranışları ve tükenmişlik arasındaki ilişkide düzenleyici role sahiptir. Ek olarak, iş odaklı liderlik tarzının işyerinde kötü muamele türleri ile iş doyumu ve tükenmişlik arasındaki ilişkide düzenleyici role sahip olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları teoriye yaptığı katkılar, gelecek çalışmalar için öneriler ve uygulamaya yönelik çıkarımlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of workplace incivility, mobbing and abusive supervision on job satisfaction, CWBs and two types of burnouts (i.e., work-related and personal burnout. Furthermore, the moderating effects of paternalistic leadership style and task-oriented leadership style in the links of workplace mistreatment (i.e., workplace incivility, mobbing, abusive supervision) with outcome variables (i.e., job satisfaction, CWBs, work-related and personal burnout). Data were collected 715 employees who volunteered to complete the online survey packages. Study's model was tested using SEM and it provided good fit to the data. As expected, workplace mistreatment was negatively related to the job satisfaction. Besides, mobbing is positively associated with burnout and CWBs. Additionally, PL moderated some of the proposed relationships between workplace mistreatment and CWBs as well as burnout. Furthermore, T-O style moderated the relationships of incivility, mobbing and abusive supervision with job satisfaction and burnout. Thefindings are discussed regarding their theoretical contributions, suggestion for future studies as well as implications for practices.