Leader group prototypicality and followers' identification: Predictors, mediating processes and follower outcomes
Lider-grup benzerliği ve çalışanların aidiyet hissi: Yordayıcı değişkenler, aracı süreçler ve sonuç
  1. Tez No: 300534
  2. Yazar: ASLI GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderliğin sosyal benlik kuramının (LSBK; Hogg, 1996) önermeleri ışığında lider-grup benzerliğinin ve çalışanların iş grubuna aidiyet hislerinin hem yordayanlarını hem de çalışanlarla ilgili sonuçlarını iki kuramsal model çerçevesinde incelemektir. İlk model, belli liderlik tiplerinin (babacan, ilişki-odaklı ve iş-odaklı) çalışanların belli özelliklerine (kültürel yönelimleri ve güdüsel eğilimleri) bağlı olarak lider-grup benzerliğini ve çalışanların iş grubuna aidiyet hislerini yordadığını önermektedir. İkinci modelde ise, lider-grup benzerliğinin çalışanlara yönelik yakın ve uzak sonuçları ile çalışanların aidiyet hislerinin bu ilişkilerdeki aracı rolü araştırılmıştır.Sonuçlar, çalışanların bireycilik yönelimlerinin iş-odaklı liderlik ve lider-grup benzerliği algısı arasındaki ilişkide belirleyici rol oynadığını; hem toplulukçuluk hem de bireycilik yönelimlerinin ise babacan liderlik ile lider-grup benzerliği arasındaki ilişkide belirleyici olduğunu göstermiştir. İş-odaklı liderliğin çalışanların aidiyet hisleri üzerindeki etkisi, çalışanların yakınlık kurma ihtiyacı ile orantılı olarak artmaktadır. Lider-grup benzerliği, çalışanların iş doyumu ile lidere duyulan kişisel yakınlık, liderin etkinliği algıları ve güven üzerindeki olumlu, ve lidere duyulan sosyal kaynaklı yakınlık ve olumsuz lider davranışlarına yapılan sorumluluk atıfları üzerindeki olumsuz etkileri aracılığı ile ilişkilidir. Sonuçlar, kuramsal ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ile gelecekteki çalışmalara yönelik önermelerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate both antecedents and follower outcomes of leader group prototypicality as well as followers? social identification with the group in two theoretical models guided by the propositions of social identity theory (SIT; Hogg, 1996) of leadership. The first model suggested that specific leadership styles (i.e., paternalistic, relationship-oriented, and task-oriented) predicted perceived leader group prototypicality and followers? social identification depending on certain follower characteristics (i.e., cultural orientations and motivational tendencies). In the second model, proximal and distal follower outcomes of leader group prototypicality and the moderating role of follower social identification in these relationships were investigated.The findings revealed that followers? individualism orientation moderated the link between task-oriented leadership and leader group prototypicality whereas both collectivism and individualism moderated the relationship between paternalistic leadership and leader group prototypicality. The effects of task-oriented leadership on followers? identification with the work group was enhanced by followers? need for affiliation. Leader group prototypicality was positively associated with job satisfaction through its positive effects on personal attraction towards the leader, and followers? leadership effectiveness perceptions and trust as well as its negative effects on social attraction and responsibility attributions for negative leader behaviors. The results are discussed in terms of theoretical and practical implications along with suggestions for future research.