Authentic leadership and unethical pro-organizational behavior: A mediation and moderation approach
Otantik liderlik ve etik olmayan örgüt yanlısı davranış: Bir aracılık ve düzenleyicilik yaklaşımı
- Tez No: 917781
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar, örgütlerin etik normlara aykırı ancak örgütsel çıkarları destekleyen eylemler nedeniyle önemli zorluklarla karşılaşmasına yol açmaktadır. Liderlik stilleri ve bireysel özellikler, bu tür davranışların şekillenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, otantik liderliğin etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar üzerindeki etkilerini ve bu etkinin hangi mekanizmalarla gerçekleştiğini anlamaya yönelik literatür sınırlıdır. Özellikle Libya gibi benzersiz kültürel ve örgütsel dinamiklerin etkili olduğu bağlamlarda bu ilişkiler yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, otantik liderlik, ahlaki cesaret, sorumluluk alma ve işe gömülülük değişkenlerinin etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, otantik liderliğin dolaylı ve etkileşimsel yollarla etik davranışları nasıl şekillendirdiğini anlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu değişkenlerin birbiriyle ilişkilerinde aracılık ve düzenleyicilik rollerini değerlendirmek, çalışmanın teorik ve pratik katkılarını artırmaktadır. Araştırmanın önemi, liderlik ve etik davranış literatüründeki önemli boşlukları doldurma potansiyelinde yatmaktadır. Bu bağlamda, otantik liderlik ile etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar arasındaki karmaşık dinamiklerin anlaşılması, hem çalışanlar hem de uygulamalı alanlarda daha etkili stratejiler geliştirilmesine olanak tanıyabilir. Araştırma yöntemi olarak, anket tekniği olarak nicel bir yaklaşım kullanıldı. Libya'daki farklı KOBİ'lerde çalışan 475 çalışandan elde edilen istatistiki teknikler yardımıyla analiz edildi. Araştırma modeli, dolaylı etkiler için aracılık testlerini ve etkileşimsel ilişkiler için düzenleyicilik testlerini içermektedir. Elde edilen bulgular, otantik liderliğin ahlaki cesaret ve sorumluluk alma üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu, ancak etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar üzerindeki doğrudan etkisinin sınırlı olduğunu göstermiştir. Sorumluluk alma, otantik liderlik ile etik olmayan örgüt yanlısı davranışlar arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü oynarken, ahlaki cesaretin aracılık etkisi bulunamamıştır. İşe gömülülüğün ahlaki cesaret üzerindeki düzenleyicilik rolü desteklenmiş, ancak sorumluluk alma üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuçlar, liderlik ve etik davranışların örgütsel bağlamda nasıl etkileşimde bulunduğuna dair önemli içgörüler sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unethical pro-organizational behaviors cause organizations to face significant challenges due to actions that are contrary to ethical norms but support organizational interests. Leadership styles and individual characteristics play a critical role in shaping such behaviors. However, the literature on understanding the effects of authentic leadership on unethical pro-organizational behaviors and the mechanisms through which this effect occurs is limited. These relationships have not been sufficiently investigated, especially in contexts with unique cultural and organizational dynamics such as Libya. The aim of this study is to examine the effects of authentic leadership, moral courage, taking responsibility, and job embeddedness variables on Unethical pro-organizational behaviors. The study aims to understand how authentic leadership shapes ethical behaviors indirectly and interactively. In addition, evaluating the mediating and moderating roles in the relationships between these variables increases the theoretical and practical contributions of the study. The importance of the study lies in its potential to fill important gaps in the leadership and ethical behavior literature. In this context, understanding the complex dynamics between authentic leadership and unethical behaviors may enable the development of more effective strategies in both employees' applied fields. As a research method, a quantitative approach was used as a survey technique. Data obtained from 475 employees working in Libyan SMEs were analyzed with SPSS and structural equation modeling (SEM) software. The research model includes mediation tests for indirect effects and moderation tests for interactional relationships. The findings showed that authentic leadership has a positive effect on moral courage and taking responsibility, but its direct effect on unethical pro-organizational behaviors is limited. Taking responsibility plays a significant mediating role in the relationship between authentic leadership and unethical pro-organizational behaviors, while the mediating effect of moral courage was not found. The moderating role of job embeddedness on moral courage was supported, but its effect on taking responsibility was not found to be significant. These results provide important insights into how leadership and ethical behaviors interact in an organizational context and provide guidance for future research.