Renal transplant ve hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life of renal transplant and hemodialysis patients
- Tez No: 701369
- Danışmanlar: PROF. DR. NUROL ARIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Çalışmamızda, fakültemizde takip edilen böbrek nakli hastaları ile hemodiyaliz ünitemizde hemodiyalize giren hastalarımızın yaşam kalitelerini karşılaştırmak, yaşam kalitesine etki eden faktörleri belirlemek ve literatüre Orta Karadeniz verileri ile katkı sağlamak amaçlanmıştır. Hasta ve Yöntem: Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı' nda, 1 Haziran 2020 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında takip edilen ve nakil üzerinden en az altı ay geçmiş olan yüz böbrek nakli hastası ile OMÜ Tıp Fakültesi Şehir Hemodiyaliz Merkezi' nde 1 Haziran 2020 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında hemodiyalize alınan yüz hemodiyaliz hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada Short Form-36 ve Nottingham Sağlık Profili yaşam kalite ölçekleri kullanılmış ve yüz yüze anket yapılmıştır. Anket yapılan hastaların laboratuvar verilerine hastanemizin kayıt sisteminden ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan iki yüz hastanın 125'i erkek, 75'i kadındı. Hemodiyaliz hastalarının yaş ortalaması 58,28±15,21 yıl, böbrek nakli hastalarının yaş ortalaması 47,92±12,01 yıl olarak saptandı. Böbrek nakli hastalarında yaşam kalitesi, hemodiyaliz hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olarak saptandı. Yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden; genç yaş, erkek cinsiyet, sigara kullanmıyor olmak, çalışıyor olmak, lise ve üstü eğitim seviyesinde olmak yüksek yaşam kalitesi ile ilişkili bulundu. Medeni durum, yaşam durumu, yaşanılan yer ve hemodiyaliz giriş yolunun yaşam kalitesi üzerine etkisi olmadığı saptandı. Hemodiyaliz hastalarında eşlik eden komorbiditelerin yaşam kalitesini daha fazla etkilediği saptandı. Tartışma ve Sonuç:Çalışmamızda böbrek nakli hastalarında daha yüksek hemoglobin düzeyi, daha düşük düzeyde inflamatuar belirteçler ve daha iyi kalsiyum – fosfor –parathormon kontrolü sağlandığı saptanmıştır. Bütün bu faktörlerin, böbrek nakli hastalarının daha iyi yaşam kalitesine sahip olmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir.Hemodiyaliz hastalarında da yaşam kalitesini etkilediğini düşündüğümüz değiştirilebilir faktörlerin kontrol altında tutulmasıyla hastaların daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:In our study, it was aimed to compare the quality of life between the kidney transplant patients followed in our faculty and the patients undergoing hemodialysis in our hemodialysis unit and determination of the factors affecting the quality of life contribute to the literature with data from the regio of Middle Black Sea as well. Patients and Methods:Besides we planned to one hundred kidney transplant patients who were followed in the Nephrology Department of Ondokuz Mayıs University Hospitalbetween 1 June 2020 – 30 June 2021 and at least six months have passed since the transplant in these patients. One hundred hemodialysis patients who received hemodialysis at OMU Faculty of Medicine City Hemodialysis Center between 1 June 2020 – 30 June 2021 were included in the study. Short Form-36 and Nottingham Health Profile quality of life scales were used in the study and a face-to-face survey was conducted. The laboratory data of the patients who were surveyed were obtained from the registry system of our hospital. Results: Of the 200 patients included in the study, 125 were male and 75 were female. The mean age of hemodialysis patients was 58.28±15.21 years, and the mean age of kidney transplant patients was 47.92±12.01 years. Quality of life in kidney transplant patients was found to be statistically significantly higher than in hemodialysis patients. Among the factors affecting the quality of life; Young age, male gender, non-smoker, working, and being at high school or higher education level were found to be associated with higher quality of life. It was determined that marital status, living situation, place of residence and hemodialysis access route had no effect on quality of life. Comorbidities in hemodialysis patients were found to affect the quality of life more. Discussion and Conclusion:In our study, it was determined that kidney transplant patients had higher hemoglobin levels, lower levels of inflammatory markers and better calcium-phosphorus-parathormone control. We think that all these factors may play a role in better quality of life of kidney transplant patients. We think that control the modifiable factors may affect the quality of life in hemodialysis patients. So it can help patients lead a better life.