Renal replasman tedavisi alan ve almayan evre 3-5 kronik böbrek hastalarında yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of quality of life in stage 3-5 chronic kidney patients receiving and not receiving renal replacement therapy
- Tez No: 828371
- Danışmanlar: PROF. DR. GARİP ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, evre 3-5 KBH olan bireylerde yaşam kalitesini değerlendirmeyi ve RRT alan ve almayan hastalar arasındaki yaşam kalitesi farklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, çeşitli demografik özellikleri olan, RRT almayan evre 3-5 KBH tanısı olan 97, HD ile replasman tedavisi gören 81, PD ile replasman yapılan 43 ve RT yapılmış 78 olmak üzere toplam 299 kişi alınmıştır. Çalışmamız bir anket çalışması olup çalışmamızda KDQOL-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the quality of life in individuals with stage 3-5 CKD(Chronic Kidney Disease) and to determine the differences in the quality of life between patients receiving RRT(Renal Replacement Therapy) and those not receiving it. The study included 97 individuals diagnosed with stage 3-5 CKD not on RRT, 81 undergoing replacement therapy with HD(Hemodialysis), 43 undergoing PD(Peritoneal Dialysis), and 78 who had undergone RT(Renal Transplantation) totaling 299 participants. Our study was a survey study and utilized the KDQOL-36 quality of life scale.