Toraksın periferik yerleşimli lezyonlarında renkli doppler ultrasonografi eşliğinde uygulanan transtorasik iğne aspirasyon yönteminin tanı değerinin araştırılması
Investigation of diagnostic value of the colour doppler ultrasound guided transthoracic needle aspiration method in peripheral lesions of the thorax
  1. Tez No: 70137
  2. Yazar: FİLİZ MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. METİN GÖRGÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ultrasonografi eşliğinde uygulanan transtorasik iğne aspirasyon yöntemi, özellikle periferik pulmoner lezyonlu olgularda eskiden beri kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise avantajları nedeniyle renkli Doppler ultrasonografi eşliğinde uygulanan transtorasik iğne aspirasyon yöntemi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada, toraksın periferik yerleşimli pulmoner veya mediastinal lezyonlannda renkli Doppler ultrasonografi eşliğinde uygulanan transtorasik iğne aspirasyon yönteminin tanı değeri araştırılmak istenmiştir. Çalışma kliniğimizde yatırılarak tetkik edilen, 29'u erkek 7'si kadın toplam 36 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular periferik yerleşimli pulmoner ya da mediastinal lezyonu olan, önceden herhangi bir tanı almamış, kanama eğilimi olmayan ve kooperasyonu iyi olan hastalar arasından seçildi. Ultrasonografik incelemede, önce B-Mode, ardından renkli Doppler görüntüler elde edilerek lezyonun boyutları, lokalizasyonu, karakteri ile tümör içindeki ve çevresindeki vasküler yapılar kaydedildi. İşlem için 22-gauge Chiba iğnesi kullanıldı. İki olguda iki kez, bir olguda da üç kez işlem tekrar edildi. Bir olguda Tru-cut biopsi iğnesi kullanıldı. Aspirasyon materyalleri 35 olguda sitopatolojik, bir olguda histopatolojik, 3 olguda da ayrıca mikrobiyolojik olarak incelendi. Yönteminin duyarlığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değeri ile tanısal doğruluğu hesaplandı. Çalışmamızda B-Mode görüntülemede 5 olguda iğne ucu gözlenebilirken, Renkli Doppler görüntülemede 24 olguda iğne ucu gözlenebildi. Aynı şekilde B- Mode görüntülemede yalnızca bir olguda vasküler yapılar net bir şekilde izlenebilirken, Renkli Doppler görüntülemede 28 olguda vasküler yapılan gözlemek mümkün olabildi. 28 olguda gerçek pozitif sonuç elde edilirken, bunların hepsi de malignite idi. Bir olguda parsiyel pnömotoraks dışında hiçbir komplikasyona rastlanmadı. Yönteminin duyarlığı; % 93.3, özgüllüğü; % 83.3, pozitif prediktif değeri; % 96.5, negatif prediktif değeri; % 71.4 ve tanısal doğruluğu da; % 91.6 olarak saptandı. Sonuç olarak, radyasyona maruz kalınmaması, kolay uygulanabilirliği ve komplikasyonlannın az olması yanında, gerek aspirasyon sırasında daha net görüntü sağlaması, gerekse tümör içerisindeki vasküler yapılan daha iyi ayırt edebilmesi gibi avantajları nedeniyle renkli Doppler eşliğinde uygulanan transtorasik iğne aspirasyon işleminin, özellikle periferik yerleşimli toraks lezyonlannda güvenilir bir tanı yöntemi olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY INVESTIGATION OF DIAGNOSTIC VALUE OF THE COLOUR DOPPLER ULTRASOUND GUIDED TRANSTHORACIC NEEDLE ASPIRATION METHOD IN PERIPHERAL LESIONS OF THE THORAX Ultrasound guided transthoracic needle aspiration method has been used for a long time, especially for cases who have peripheral pulmonary lesions. Because of its advantages, however, colour Doppler ultrasound guided transthoracic needle aspiration is resided in recently. In this study, we aimed to investigate diagnostic value of the colour Doppler ultrasound guided transthoracic needle aspiration method in peripheral pulmonary and mediastinal lesions of the thorax This study was carried out overall 36 inpatients, 29 men and 7 women, in our clinic. The cases were selected from the patients who have mediastinal or pulmonary peripheral lesions, no prior diagnosis, no tendency to bleeding, and good cooperation. In ultrasonographic examination, firstly B-Mode following colour Doppler images were obtained, and vascular structures surrounding and within tumor, and size, location and character of the lesion were documented. A 22 gauge Chiba needle was used. The procedure was repeated twice in two cases and three times in one case. A Tru-cut biopsy needle was used in one case. The aspiration materials were examined cytopathological in 35 cases and histopathological in one case, and also microbiological in 3 cases. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, and diagnostic accuracy of the method were calculated. In our study, while the needle tip was observed in 5 cases with B-Mode images, it was observed in 24 cases with colour Doppler ultrasound images. In the same way, we clearly detected vascular structures only in one case with B-Mode images. However, we could observed them with colour Doppler ultrasound images in 28 cases. We had true positive results in 28 cases, and all of them were malignancy. No complications were observed, except partial pneumothorax in one case. The method had a sensitivity of 93.3%, specificity of 83.3%, positive predictive value of 96.5%, negative predictive value of 71.4%, and diagnostic accuracy of 91.6%. In conclusion, we believe that the colour Doppler ultrasound guided transthoracic needle aspiration procedure is a safety diagnostic method, especially for the cases who have peripheral thoracic lesions, because of no exposure to radiation, few complications, easy practicability and distinguish the vascular structures within the tumor better.