Yatırım teşviklerinin bölgesel ekonomik büyüme ve istihdam üzerine etkisi: Düzey 1 bölgeleri üzerine panel veri analizi
The effect of investment incentives on regional economic growth and employment: Panel data analysis on level 1
- Tez No: 701412
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teşvikler, ülkelerin en önemli politika araçlarından biri olup öngörülen hedefler doğrultusunda yatırım hacminin artırılması ve bölgesel gelişmiş farklılıkların giderilmesi gibi amaçlarla gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Devletler teşvik eliyle özel teşebbüsü yatırım yapmaya teşvik ederek üretim ve istihdamın artmasını sağlar. Dolayısıyla teşvikler yatırımların önemli bir parametresi olup ülkenin gelecekteki üretim kapasitesini etkilemesi bakımından ekonomik büyüme ve gelişmenin sağlanması için belirleyici ve gerekli öğelerden biridir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de verilen yatırım teşviklerinin bölgesel ekonomik büyüme ve istihdam üzerine olan etkisini analiz etmektir. Bu çalışma Türkiye'de 2004-2019 yılları arasında 12 adet düzey 1 bölgesi üzerine panel veri analiz yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmiş olup analize teşvikli sabit yatırım miktarı ve teşvik belge adedi bağımsız değişken olarak GSYH ve teşvikli istihdam miktarı bağımlı değişken olarak dahil edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular; teşvikli sabit yatırımların ekonomik büyüme ve istihdamı artırdığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar bölgesel büyüme ve kalkınmanın sağlanması, istihdam olanaklarının geliştirilmesi açısından teşviklerin gelişmekte olan ülkemiz için önemli bir politika aracı olduğunu ancak teşviklerin gerçek anlamda amacına ulaşması için bölgesel farklılıkları da içine alan teşvik çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Incentives are one of the most important policy tools of countries and are frequently used by both developed and developing countries for purposes such as increasing the investment volume in line with the projected targets and eliminating regional development disparities. Governments encourage private enterprises to invest, by means of incentives, to increase production and employment. Therefore, incentives are an important parameter of the investments and they are one of the determining and necessary elements for ensuring economic growth and development in terms of affecting the future production capacity of the country. The aim of this study is to empirically analyze the effect of investment incentives provided in Turkey on regional economic growth and employment. This study was carried out by applying panel data analysis method on 12 Level 1 regions in 2004-2019 research in Turkey. The amount of fixed investment made with incentives and the number of incentive certificates are included in the analysis as independent variables, GDP and the amount of employment with incentives as dependent variablesFindings from the analysis; Revealed that fixed investments made with incentives increase economic growth and employment. These results show that incentives are an important policy tool for our developing country in terms of ensuring regional growth and development and improving employment. opportunities, but in order for the incentives to reach their goals in real terms, it is necessary to focus on incentives including regional differences.