Henri Dutilleux'nün Trois Strophes Sur Le Nom de Sacher adlı eserinin viyolonsel teknikleri açısından incelenmesi
An analysis of the cello techniques used by Henri Dutilleuxin his work Trois Strophes Sur Le Nom de Sacher
- Tez No: 701415
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma 20. yüzyıl Fransız bestecilerinden Henri Dutilleux'nün (1916-2013) solo viyolonsel için 1976'da bestelediği ve 1982 yılında tekrar düzenlemiş olduğu“Trois Strophes sur le nom de Sacher”adlı eserin viyolonsel teknikleri açısından incelemelerini içermektedir. İlk bölümde bestecinin yaşamı, yaşadığı dönem ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde,“12 Hommages à Paul Sacher”, (Paul Sacher'e 12 İthaf) serisi ve Sacher harflerinden oluşan nota dizilimi hakkında bilgiler ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, Henri Dutilleux'nün“Trois Strophes sur le nom de Sacher”eserinin çalış tekniklerinin analizini içermektedir. Daha önce bir bölümü kompozisyon disiplininde analiz edilerek, teknik ve estetik özellikleri makale biçiminde ele alınsa da eser, viyolonsel performans tekniklerinin incelenmesi açısından Türkiye'de yüksek lisans ve doktora tezlerine daha önce konu olmamıştır. Konuya ilgi duyan kişiler için etkin bir Türkçe başvuru kaynağı oluşturmak çalışmanın amacıdır.
Özet (Çeviri)
This paper studies the cello techniques used by Henri Dutilleux (1916-2013) in his work Trois Strophes sur le nom de Sacher (1976 Revised 1982). The first section provides historical context, and gives basic biographical details regarding his life and work. The second section discusses Dutilleux's contribution to the series“12 Hommages à Paul Sacher”in which different composers used various permutations of the letters from Sacher's name as musical materials. The third section is a detailed analysis of the performance techniques used in this solo cello work. Although detailed research has been published regarding the compositional and aesthetical aspects of the work, this is the first analysis on a graduate level of the performance techniques for cello. The main aim of this study is to provide a reference for those interested in this subject in Turkish.