Vermikompost uygulamasının reyhan (Ocimum basilicum L.) kemotiplerinin fenilpropanoid metabolizması üzerine etkileri
The effects of vermicompost application on phenypropanoid metabolism of basil (Ocimum basilicum L.) chemotypes
  1. Tez No: 701468
  2. Yazar: İLKER TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, metilkavikol kemotipi (LR10A) ve metilöjenol kemotipi (LR25A) reyhanlara katı vermikompost (KV) ve sıvı vermikompost (SV) uygulamalarının kemotiplerin genç yapraklarından izole edilen peltat salgı tüylerindeki fenilpropen birikimi ve PAL, 4CL, EGS, EOMT ve CVOMT genlerinin ifade profilleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, kemotiplerin kök bölgelerine %0, %10 ve %25 KV; yapraklarına ise püskürtme yolu ile saf su, %10 ve %25 derişiminde SV uygulamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of solid vermicompost (KV) and liquid vermicompost (SV) applications on phenylpropene accumulation and expression profiles of PAL, 4CL, EGS, EOMT and CVOMT genes in peltate glandular trichomes isolated from young leaves of methylcavicol chemotype (LR10A) and methyleugenol chemotype (LR25A) basils were investigated. For this purpose, 0%, 10% and 25% KV to root regions of chemotypes; pure water, 10% and 25% concentrations of SV were applied to the leaves by spraying.