Kültürlerarası iletişim bağlamında Türkiye'de yaşayan göçmen örneği üzerinden Türkiye imajı
The context of intercultural communication as a sample of immigrants living in Turkey: Image of Turkey
- Tez No: 701483
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ULAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşmenin, iletişim ve ulaşım teknolojilerinin gelişerek uluslararası alanda yaygınlaşması, ülkeler arasında göç olarak adlandırılan uzun vadeli yerleşimlerde insanların hareketlerini artırmıştır. Bugün, uluslararası göçün kazandığı boyut sayesinde farklı kültürlerde yetişen insanlar daha fazla birlikte oluyor, çalışıyor ve yaşıyor. Bu sebeple farklı ülkelerden insanların birbirleriyle etkileşimi ve kültürlerarası entegrasyonunun gerekliliğini kaçınılmaz kılmıştır. Buna bağlı olarak kültürlerarası iletişimin önemi ortaya çıkmaktadır. Ülke imajı, basitçe bir ülkenin başka ülke insanlarının akıllarındaki yer etme biçimidir. Ülkelerin başka ülkelerin toplumlarında nasıl düşünüldüğüdür. Toplumların bilişsel süreçleri, kültürleri ve yaşam tecrübeleri ülkelerin imajı açısından oldukça önemlidir ve bu bağlamda kültürlerarası iletişim ülkenin imajı üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmada; Türkiye imajı, Türkiye'de yaşayan göçmenler örneği üzerinden kültürlerarası iletişim bağlamında incelenmiştir. Farklı kültürlere mensup, çeşitli ülkelerden gelen yabancıların Türkiye'ye yerleşmeden önce ve sonra ülke hakkında ne tür bir algıya sahip oldukları, bu algıya sebep olan olumlu ve olumsuz unsurların neler olduğu, ayrıca Türkiye'nin uluslararası halkla ilişkiler bazında yürüttüğü faaliyetlerin etkililiğinin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu alanda daha önce bazı çalışmalar yapılmışsa da bunlar genellikle, Avrupa'da yaşayan Türkler üzerinden yapılan çalışmalardır. Bu çalışmanın özgün değeri, araştırmanın Avrupa'daki Türkler üzerinden değil Türkiye'de yerleşik olan yabancılarla yapılan ve içeriden sunulan bir bakış açısı olmasında yatmaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır: birinci bölümde, kültür, kültürlerarası iletişim kavramları, ikinci bölümde; göç kavramı, üçüncü bölümde imaj ve algı kavramları incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise uygulama yer almaktadır. Araştırma, kültürlerarası iletişim kavramları çerçevesinde ele alınmış olup, nitel bir araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş, elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of globalization, communication and transportation technologies and their spread in the international field has increased the movement of people in long term settlements, which is called international migration. Today, due to the scale of international migrations, people who grew up in different cultures are working and living together more frequently. For this reason, the necessity of interaction and intercultural integration of people from different countries is inevitable. Accordingly, the importance of intercultural communication emerges. Country image is simply the manner in which a country is thought of by people of other nations. The image of a country abroad is affected by that society's cognitive processes, its culture and common experiences of citizens of that country. It is how countries are thought of in the societies of other countries. In this context, intercultural communication plays an active role in the image of the country. In this context, in the study, the image of Turkey is examined in the context of intercultural communication through the example of immigrants living in Turkey. An evaluation was made of what kind of perceptions foreigners from different cultures and countries had about the country before and after settling in Turkey, what are the positive and negative factors that cause these perceptions, and the effectiveness of the activities carried out by Turkey on the basis of international public relations. Although some studies have been done in this field before, these are generally studies on Turks living in Europe. The original value of this study lies in the fact that the research is an insider perspective that is made with foreigners residing in Turkey, not on Turks in Europe. The research was handled within the framework of intercultural communication concepts and was carried out using semi-structured in-depth interview method. Data were collected through face to face interviews and analyzed by descriptive analysis.