Ofis çalışanlarında iş stres düzeyi ile yeme bozukluğu davranışı arasındaki ilişki
The relationship between business stress level and eating disorders behavior in office workers
- Tez No: 701482
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma masa başı çalışanların iş stres düzeyini belirlemek ve bu yeme davranışların personellerin yeme davranışı, iştah üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya toplam 97 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Anketler, yüzyüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Anket formunda katılımcıların ilk olarak demografik özellikleri, beslenme alışkanları ve antropometrik ölçümleri gibi genel özellikleri sorgulanmıştır. İş stresi, yeme tutum testi (EAT-26) ve duygusal iştah ölçeği ise diğer formlarda yer alan anketlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the work stress level of desk employees and to examine the effects of these eating behaviors on the eating behavior and appetite of the staff. A total of 97 volunteer participants were included in the study. The questionnaires were made by face to face interview method. In the questionnaire form, the general characteristics of the participants such as demographic characteristics, eating habits and anthropometric measurements were first questioned. Work stress, eating attitude test (EAT-26) and emotional appetite scale are questionnaires in other forms.