The effect of the 2015 refugee crisis on the political atmosphere- party and public level analysis of the European Union and immigration issues: the case of Germany
2015 mülteci krizinin siyasi atmosfere etkisi- Avrupa Birliği ve göç konularının siyasi partiler ve kamu düzeyi analizi: Almanya örneği
  1. Tez No: 701485
  2. Yazar: GÖKÇE YİĞİT CEYDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Avrupa Birliği (AB) son yıllarda biri bitmeden diğeri başlayan krizlerin etkili olduğu bir dönemden geçmektedir. Bu krizlere AB ve üye ülkeler tarafından verilen cevaplar, AB'nin ve üye ülkelerinin siyasi atmosferini ve Avrupa bütünleşmesi projesini şekillendirmektedir. Bu bağlamda, krizlerin AB ve üye ülkeler üzerindeki etkilerini incelemek Avrupa bütünleşmesini anlayabilmek açısından oldukça önem arz etmektedir. Mülteci Krizi, AB'yi ve üye ülkelerini siyasi anlamda fazlasıyla etkileyen ve dönüştüren bir kriz olmuştur. Bu tezde ele alınan Almanya örneği de göstermektedir ki Mülteci Krizi, üye ülkelerin de siyasi atmosferlerinde etkili olmuş ve bu kriz sonrasında göç ve AB karşıtı söylemler artmıştır. Bununla birlikte, siyasi partiler arasındaki yarış, Mülteci Krizi ile birlikte yön değiştirmiş ve tüm Avrupa'da zaten güç kazanmakta olan aşırı sağ partilerin göç ve AB politikalarının şekillendirilmesinde daha fazla etkili olmaya başladığı görülmüştür. Bu partiler, Mülteci Krizi'ni bir fırsat olarak görüp araçsallaştırmış, göç politikalarının oluşturulmasında merkez partilerin hareketlerini sınırlandırmış ve daha fazla Avrupa şüpheci ve göç karşıtı politikaların ortaya çıkmasında etkili olmuşlardır. Bu noktada bu tez, Mülteci Krizi ile birlikte Almanya'da göç ve AB'nin belirginliğinin arttığı ve bununla beraber göç ve AB karşıtı söylemlerin yoğunlaştığı bir siyasi ortamın oluştuğu sonucuyla, krizlerin AB üyesi ülkelerde etkilerini herhangi bir teorik çerçeveyle inceleyen Avrupa bütünleşmesi literatürüne bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last few years, the European Union has been experiencing a period of never-ending crises. The responses given by the EU and member states to these crises have shaped the EU and the political atmosphere in the member states. Analyzing the effects of crises on the EU and its member states is critical in understanding the changing dynamics of the European integration. Since 2015, the Refugee Crisis has dramatically affected and transformed European politics. Far-right political parties have grown more outspoken in shaping the political atmosphere as a response to the Refugee Crisis. The case of Germany shows that the Refugee Crisis has impacted the political atmosphere all over Europe, with increasing anti-immigration and anti-EU discourses in its aftermath. Furthermore, the competition among political parties has changed its shape and intensity, and far-right groups such as the Alternative für Deutschland (AfD) in Germany, which has begun to gain political influence, have been regarded as influential in shaping immigration and EU policies. Such parties have instrumentalized the Refugee Crisis as a political opportunity to move towards mainstream constituents and enlarge their sphere of influence in domestic politics. Additionally, the rise of these parties has also limited the movements of mainstream parties and, therefore, played a crucial role in the emergence of more Eurosceptic and anti-immigration policies. In this regard, this dissertation aims to contribute to the literature on European integration by addressing the effects of the Refugee Crisis on the political atmosphere in Germany with the assumptions of the post-functionalist theory.