Effects of Turkey's humanitarian assistance in Syrian crisis; analysis of Turkey –EU agreement
Türkiye'nin Suriyeli krizde insani yardım etkileri; Türkiye-AB sözleşmesi analizi
- Tez No: 643141
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Suriye krizinin ardından Türkiye, Suriyelilere Suriyelilere kapı açılması ve ülkedeki Suriyelilere ev sahipliği de dahil olmak üzere çok fazla insani yardım sağladı. Ancak endişe, bunun Türkiye ekonomisi, sosyal, politik ve Avrupa Birliği ve Arap ülkeleri ile ilişkileri üzerinde olumsuz ya da olumlu bir etki olup olmadığıdır. Temel olarak, bu çalışma Türkiye'nin Suriye krizindeki insani yardımının etkilerini incelemeye ve Türkiye'nin hem Avrupa hem de Avrupa Birliği tarafından kabul edilen insani yardımları yoluyla Türkiye'nin Suriye krizine katılımının etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyelilerin geleceğine yönelik bu anlaşmada yer alan hüküm ve koşulları da yakından analiz edecektir. Araştırmam boyunca bu bağlamda, Suriyelilere insani yardımda AB yaklaşımı ve Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yönelik Suriyeli mültecilere yönelik insani yardımına yaklaşımındaki benzerlikler ve Suriyelileri Türkiye'de kalmaya iten bu anlaşma nasıl şekilleniyor Türkiye'deki Suriyeli mülteci, şu soruya cevap vermek amacıyla ele alınacak: AB-Türkiye anlaşmasının Türkiye'deki Suriyeli mülteciler üzerindeki etkileri ve her iki tarafın da uymamasının sonuçları nelerdir? anlaşmanın şartları? Bu soruyu ele alırken, insani yardım, Türkiye-AB yaklaşımı, 2015 yılında gerçekleşen Türkiye-AB anlaşmasının objektifleri aracılığıyla insani yardım sağlanmasına odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the wake of the Syrian crisis, Turkey has given so much humanitarian aid to Syrians including opening doors for Syrians and hosting Syrians in the country. However, the concern is whether this been a negative or positive impact to Turkey's economy, social, political, and its relations with the European Union and the Arab countries? Basically, this study had sought to examine the effects of Turkey's humanitarian assistance in the Syrian crisis and to carry out assessment of the impact of Turkey's involvement in the Syrian crisis through its humanitarian aid as agreed upon by both Turkey and the European union. This study will also analyze closely the terms and conditions in this agreement towards the future of Syrians in Turkey. In this regards throughout my research, similarities with regards to the EU approach in its humanitarian assistance to Syrians and Turkey's approach towards it's humanitarian assistance to the Syrian refugees based on the EU Turkey agreement which placed Syrians to stay in Turkey and how this agreement is shaping the Syrian refugee in Turkey, will be handled in an effort to put forth an answer to the question: what are the effects of the EU-Turkey agreement on the Syrians refugees in Turkey and what are the consequences of the both party's failure to comply with the terms of the supposed agreement? While addressing this question, the focus will be on humanitarian assistance, Turkey-EU approach in providing humanitarian assistance through the lenses of the Turkey-EU agreement that took place in 2015.