Spina bifida tanısı olan hastalara uygulanan postür ve solunum egzersizlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of posture and respiratory exercises on quality of life in patients with spina bifida
- Tez No: 701491
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın amacı, spina bifıda tanısı olan bireylerde çalışılan postür egzersizleriyle beraber uygulanacak olan solunum egzersizlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 6 yaş ve üzeri postür problemi mevcut olan 30 spina bifida tanılı birey dahil edildi. Bireyler 15' i kontrol ve 15' i çalışma grubu olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna skapulatorasik kuvvetlendirme, pektoral germe, mekik egzersizi, kedi deve egzersizi postür egzersizleri kapsamında verildi. Çalışma gubuna da kontrol grubuna uygulanan postür egzersizleri ile beraber pursed lip solunumu, torak.al ekspansiyon egzersizleri, diyafragmatik solunum ve kuvvetlendirme egzersiz eğitimi uy gulandı. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan forma kaydedildi. Y aşanı kalitesini değerlendirmek için Pediatrik Y aşanı Kalitesi Envanteri ve EQ - 5D - 3L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Mental retardasyonu değerlendirmek için Standardize Mini Mental Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aiın of the study is to examine the effect of breathing exercises to be applied together with posture exercises on the quality of life in individuals with a diagnosis of Spina Bifida. Thirty individuals diagnosed with SB who were 6 years of age or older with posture problems were included in the study. Individuals were randoınly divided into two groups as 15 control and 15 study groups. Posture exercises were applied to the control group within the scope of scapulatoracic strengthening, pectoral stretching, sit-ups, cat camel exercise. in addition to the posture exercises applied to the control group, pursed lip breathing, thoracic expansion exercises, diaphragmatic breathing and strengthening exercise training were given to the study group. Demographic and clinical information of the participants were recorded in the form prepared by the researcher. The Pediatric Quality of Life lnventory and the EQ - 5D - 3L General Quality of Life Scale were used to assess the quality of life. Standardized Mini Mental Test was used to evaluate mental retardation. 60 % ofthe participants are men and 40% are women. 16 were at school and 14 were diagnosed with Meningocele SB.