Ab ve Türkiye'de bağımsız düzenleyici ve denetleyici ekonomik kurumların iktisat politikasına etkileri
  1. Tez No: 701490
  2. Yazar: AYBERK NURİ BERKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Bağımsız Düzenleyici ve Denetleyici Ekonomik Kurumların (BDK'lar) temel nitelikleri ve bunların gerek Türkiye gerekse Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki gelişim süreçleri tartışılmıştır. Bu çalışma birkaç değişik konu başlığı altında altında toplanmıştır. İlk olarak, uluslararası bir kavram olarak BDK ve onun temelini oluşturan fikirler belirlenmiştir. Devam eden bölümlerde ise, Türkiye ve AB ülkelerinde bağımsız birer kurum niteliğinde olan BDK'ların fonksiyonları tarihsel olarak incelenmiştir. Türkiye ve bazı AB ülkeleri içerisinde faaliyet gösteren ekonomik BDK'lar ile ilgili aydınlatıcı açıklamalara ilerleyen bölümlerde de yer verilmiştir. Literatür taramasıyla , çalışmada geniş yer verilmiş olan BDK'lar, düzenleme olgusu, yönetişim kavramı ve rekabet konularında öz bir bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde; BDK'ların işleyiş mekanizması ile ilgili genel tavsiyelerin yanı sıra, gösterdikleri faaliyetler sonucu ekonomi politikalarına etki eden BDK'lar hakkında çeşitli eleştiriler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within this study, basic fundamentals of Independent Econonomic Regulatory Agencies (IRA) and their developmental progress in Turkey and European Community (EC) countries will be discussed. This research has been done under several topics. At the beginning, the concept of IRA as an international term and fundamentals that belong to it had been determined. In the continuing parts, functions of IRA as an independent institution in Turkey and throughout the EC member states are discussed historically. The bulk of illuminative descriptions pertaining to economic IRAs which operate within Turkey and some of the EC communities are devolved on the following parts of our study. From the literature review, brief information about IRAs, regulation types, governance, and competition has been obtained, in order to clarify the terms that will be used in the whole study. In conclusion; besides a general guideline drawn up for the IRA mechanism, a number of critical views on certain aspects of the effects of IRAs on economic policies are expressed.