Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin akran zorbalığı farkındalığı ve tutumları
Peer bulliying awareness and attitudes of teachers working in pre-school education institutions
  1. Tez No: 701519
  2. Yazar: YASEMİN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin akran zorbalığı farkındalıkları ve tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma 2020-2021 yılında İstanbul ili ve ilçelerinin özel ve resmi kurumlarında görev yapan 132'si kadın 19'u erkek olmak üzere toplam 151 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Okul Öncesi Akran Zorbalığı Ölçeği Öğretmen Formu, Okul Zorbalığına İlişkin Öğretmen Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken verilerin ortalaması, standart sapması ve frekansının yanı sıra T-testi, OneWayAnova ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the peer bullying awareness and attitudes of teachers working in pre-school education institutions. The research is descriptive andcross-sectional. The research was conducted on a total of 151 teachers, 132 women and 19 men, working in the private and public institutions of Istanbul province and its districts in 2020-2021. Personal Information Form prepared by the researcher, Preschool Peer Bullying Scale Teacher Form, Teacher Attitudes towards School Bullying Scale were used as data collection tools. SPSS 25.0 package program was used for data analysis. While evaluating the study data, the mean, standard deviation and frequency of the data as well as the T-test, OneWayAnova and Pearson Correlation Analysis were used.