Burnout level of female health workers in the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisinde kadın sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyi
- Tez No: 701520
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BELKIZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi döneminde kadın sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İnsan sağlığını önemli derecede tehdit eden COVID-19 pandemisi, özellikle sağlık sektörü çalışanlarında aşırı iş yükü oluşturmakla birlikte korku, endişe ve ölüm korkusuna kadar uzanan bir takım psikolojik durumlara neden olmuştur. Bu dönemde artan fiziksel ve ruhsal sorunlar, sağlık çalışanlarını kaldıramayacağı yükün altına itmiştir. Tükenmişlik belirtileri, maddi ve manevi değerlerin kaybı, sorunların üstesinden gelememe, duyarsızlaşma, kendini sürekli başarısız hissetme, madde kullanım bozukluğu, depresyon ve psikolojik bozukluklardır. Bu belirtilere yönelik önlemler alınmadığında ciddi sonuçlara neden olabilirler. Araştırmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan kadın personellerin tükenmişlik düzeylerinin çeşitli özelliklerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Anket yol ile elde edilen verilerin, kadın sağlık çalışanlarının COVİD-19 pandemisinde tükenmişlik düzeylerini hafifletmede yarımcı olması amaçlanmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, sağlık çalışanlarının hem kurum ve toplum bakımından öneminin vurgulanmasına hem de hastalara daha iyi hizmet sunmalarına doğrudan katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the burnout levels of female health workers during the COVID-19 pandemic and to evaluate the effects of the pandemic in the light of the data obtained. The gradual spread of this pandemic virus, which threatens human health significantly, has caused a number of psychological conditions, ranging from fear, anxiety and fear of death, as well as creating an excessive workload on our healthcare professionals. In this period increasing physical and mental problems pushed healthcare workers under the burden they could not bear. Symptoms of burnout are loss of material and spiritual values, inability to overcome problems, depersonalization, feeling constantly unsuccessful, substance use disorder, depression and psychological disorders. These symptoms, if not noticed and avoided, can have serious consequences. In this study, it was aimed to examine the burnout levels of female healthcare providers working in the SBU Trabzon Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital according to various characteristics. Therefore a questionnaire was applied to 184 female healthcare workers. In this study, it was tried to measure the burnout levels in the working environment together with the demographic structure of female healthcare workers. With the obtained data, it is aimed to alleviate the burnout levels of female healthcare workers. Therefore, this study will contribute directly to both emphasizing the importance of healthcare professionals in terms of institution and society and providing better service to patients.