Interpreting gender in Turkish archaeology and ancient history: A critical discourse analysis
Türkiye arkeolojisi ve Eski Çağ tarihinde toplumsal cinsiyeti yorumlamak: Bir eleştirel söylem çözümlemesi
- Tez No: 701523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÜNLÜ, DOÇ. DR. DİDAR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Dilbilim, Tarih, Archeology, Linguistics, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Arkeoloji ve tarih her bilim dalı gibi dille kendi mevcudiyetini oluşturur ve iletişimini gerçekleştirir. Bu disiplinlerin ürettikleri söylemler yalnızca akademinin sınırları içerisinde faaliyet göstermekle kalmaz, çeşitli ideolojilere eklemlenebilir. Geçmişteki cinsiyet/toplumsal cinsiyet/cinsellik ile ilgili akademik yayınlara bakıldığında arkeoloji ve antik tarihin bugünün cinsiyetlerine dair toplumsal bir bellek oluşmasına katkı sağladığı da görülebilir. Bu konudaki güncel durumu değerlendirmek için bu tez, Türkiye arkeolojisi ve Eski Çağ tarihinde toplumsal cinsiyeti yorumlamanın tarihini ele almaktadır. Ayrıca toplumdilbilimsel yaklaşımlardan yararlanarak toplumsal cinsiyetlere dair ne tür yaygın söylemlerin üretildiğini sorgulamaktadır. Bu nedenle, 1950-2020 arasında yayımlanmış ve Türkçe yazılmış 50 akademik metin, barındırdıkları söylemsel örüntü ve konuların sosyopolitik bağlamlarıyla tartışılması amacıyla incelenmiştir. Feminist Eleştirel Söylem Çözümlemesi temelli olan nitel analiz sonucunda toplumsal cinsiyet kavramının çoğunlukla kadına karşılık geldiği fark edilmiştir. Bu durumun geçmişteki erkeklerin norm olarak kabul edilmesinden ve söz konusu literatürün kadınları araştırılması gereken bir kategori şeklinde görmesinden kaynaklandığı ileri sürülmüştür. Ayrıca toplumsal cinsiyetleri yorumlayan çoğu yazarın akademik kimliklerini ve politik duruşlarını yazı dillerine yansıttıkları fark edilebilir. Bu tez eleştirel söylem çözümlemesinin, akademik literatürü oluşturan ve bu literatürün çağdaş ideolojilerle ilişkisini belirleyen egemen söylemleri aydınlatabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Archeology and history, like all scientific disciplines, construct and communicate their scholarship through language. The discourses produced by these disciplines do not operate only within the boundaries of the academy, instead, they can be articulated by various ideologies. Looking at the academic publications on sex/gender/sexuality, it can be also seen that archeology and ancient history contribute to the formation of social memory for today's genders. This thesis deals with the history of gender discussions in Turkish archeology and ancient history in order to evaluate the current state on this issue. Benefitting from sociolinguistic approaches, it also questions which gendered discourses are dominantly produced. Therefore, 50 academic texts published between 1950-2020 and written in Turkish are analyzed to discuss the discursive patterns and subjects with their sociopolitical context. As a result of the qualitative analysis, which is based on Feminist Critical Discourse Analysis, it has been observed that within Turkish scholarship the concept of gender mostly corresponds to women in archaeology and ancient history. It is proposed that this is due to considering men as the norm in the past, which leads the scholarship to treat women as a category to be studied. It can also be discerned that most authors who interpret gender reflect their academic identities and political stance on their written language. This thesis demonstrates that Critical Discourse Analysis can elucidate dominant discourses in the formation of academic scholarship and their relationship with contemporary ideologies.