Redefining gender policies in the awakening by Kate Chopin and the House of Mirth by Edith Wharton in the light of Simone de Beauvoir's the second sex: A comparative study
Kate Chopin'ın uyanış ve Edith Wharton'ın Keyif Evi romanlarında toplumsal cinsiyet politikaları, Simone de Beauvoir'ın ikinci cinsiyet ışığında yeniden tanımlanması
  1. Tez No: 690159
  2. Yazar: ZAHRAA ABDULHASAN ABD ALI ABD ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, erkek egemen toplumlarda, kadın karakterlerin çektiği acıları Kate Chopın'ın Uyanış ve Edith Wharton'ın Keyif Evi Romanlarında incelemektedir. Karşılaştırma sayesinde, Uyanış ve Keyif Evi'nin baş kahramanları arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri sergilemektedir. Bu tez, Feminizmin savunduğu tüm alanlarda beklediği eşit hak ve katılımı destekleyerek, dünya çapında, kadınlara yönelik baskıyı sona erdirme çabalarını tartışmaktadır. Ayrıca, Simone de Beauvoir'ın İkinci Cinsiyet'teki tartıştığı erkek egemen bir toplumda cinsiyet eşitsizliği hakkında bakış açısı da yorumlanmaktadır. Bu araştırmanın önemi, iki romandaki toplumsal cinsiyet, baskı, annelik, evlilik, toplumun annelik ve evlilikten beklentileri ve kahramanların intiharlarının ardındaki nedenlerin derinlemesine analiz etmektedir. Bu çalışma, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, roman kahramanlarının yaşam ve davranışlarının nasıl etkilendiğini ve onların toplumun normlarına ve beklentilerine yönelik isyan etmelerine sebebiyet verdiğini doğrulamaktadır. Bu romanlarda, toplum, kadınların esas mesleğinin çocuklarını sevmek ve kocalarına itaat etmek olup, anne ve eş olarak ev işleriyle sınırlı kalmalarını istemektedir. Dolayısıyla kadınlar, özellikle de kadın kahramanlar, ataerkil toplumun ön kabullerinden kurtaramadıklarında ve haklarını alamadıkları dönemde, intiharı bir kurtuluş yolu olarak tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis highlights the suffering of female characters in a male-dominated society in The Awakening (1899) by Kate Chopin and The House of Mirth (1905) by Edith Wharton. The comparison comprises differences and similarities between protagonists of The Awakening and The House of Mirth. This thesis discusses the efforts of Feminism to end the oppression of females worldwide to promote equal rights and participation in all fields. It also focuses on Simone de Beauvoir's perspective in The Second Sex for interpreting gender inequality in a male-dominated society. In addition, the significance of this research lies in the profound analysis of gender, oppression, motherhood, marriage, society's expectations of motherhood and marriage, and the reasons behind the protagonists' suicides in the two novels. The study confirms that gender inequality played an essential role in affecting the lives and behavior of the protagonists of the novel, which led to their rebellion against the norms and expectations of society. Society believes that women's occupation is chiefly restricted to household duties as mothers and wives to love their children and worship their husbands. Thus, when women—particularly protagonists—fail to liberate themselves from the presuppositions of patriarchal society and cannot obtain their rights, they opt for committing suicide as a means of salvation.