İnme sonrası anomik afazili hastalarda konuşma terapisi ve repetitif transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisinin etkinliği
Efficacy of speech therapy and transcranial magnetic stimulation therapy in patients with post-stroke anomic aphasia
- Tez No: 701524
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İnme sonrası kronik dönemdeki anomik afazili hastalarda repetetif Transkraniyal Manyetik Stimulasyon (rTMS) tedavisinin lisan fonksiyonları, mental durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmadır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Klinikleri'ne başvuran inme sonrası kronik dönemde anomik afazisi olduğu saptanan 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar aktif rTMS ve sham rTMS olmak üzere 2 gruba randomize edildi. Her iki gruptaki hastalara da alanında deneyimli aynı fizyoterapist tarafından, günde 45 dakika olmak üzere 10 seans konuşma terapisi uygulandı. Aktif rTMS grubuna konuşma terapisinin hemen öncesinde sağ inferior frontal gyrus bölgesine 1-Hz düşük frekanslı rTMS 20 dakika boyunca toplam 10 seans uygulandı. Sham grubu hastalara ise konuşma terapisi aynı şekilde verilmekle beraber rTMS seanslarında herhangi bir aktif manyetik uyarım verilmedi. Hastalar başlangıçta ve 10 seanslık tedavi bitiminde Mini Mental Test (MMT), Ege Afazi Testi (EAT), Boston Adlandırma Testi (BAT) ve İnme ve Afazi Yaşam Kalitesi Ölçeği (SAQOL-39) testi ile değerlendirildi. Bulgular: Aktif rTMS grubunda EAT isimlendirme (p=0.035), şekil çizme yazma cümle kurma (p=0.030) skorlarında, BAT kendiliğinden adlandırma (p=0.049), kendiliğinden adlandırma + anlamsal ipucuyla adlandırma (p=0.045) ve kendiliğinden adlandırma + anlamsal ipucuyla adlandırma + sessel ipucuyla adlandırma (p=0.024) skorlarında ve SAQOL-39 total (p=0.001), iletişim (p=0.041), enerji (p=0.034) skorlarında sham gruba göre anlamlı iyileşme gözlendi. MMT ölçeğinde gruplar arasında anlamlı değişiklik izlenmedi. Sonuç: Son yıllarda giderek kullanımı yaygınlaşan rTMS inme sonrası kronik dönemdeki anomik afazili hastaların tedavisinde etkilidir. Hastaların hiçbirinde yan etki gözlenmemesi de rTMS'nin güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to show whether a repetitive transcranial magnetic stimulation(rTMS) therapy was effective on language functions, mental status and the quality of life in patients with anomic aphasia due to chronic stroke. Material and methods: Twenty-five patients who were admitted to physical medicine and rehabilitation clinics in Ege University Faculty of Medicine and Katip Celebi University Ataturk Research and Training Hospital with anomic aphasia due to stroke in the chronic stage were included in this prospective, randomized and placebo controlled study. Patients were randomized into two groups, one being rTMS and other being sham rTMS. Both groups underwent 10 sessions speech therapy for 45 minutes per session by an experienced therapist. Patients in the rTMS group took rTMS therapy using 1 Hz pulses before speech therapy sessions for 20 minutes. Sham rTMS patients also took the same amount of rTMS therapy sessions before speech therapy, only with the device working and coil positioned over their head without any kind of magnetic stimulation. Patients were then evaluated with Mini Mental State Examination(MMSE), Ege Aphasia Test(EAT), Boston Naming Test(BNT) and Stroke and Aphasia Quality of Life (SAQOL-39) tests before and after 10 sessions of rTMS and speech therapy. Results: Patients in the rTMS group were found to have improvements in EAT subscores for naming(p=0.035) and writing(p=0.03) subscores; BNT spontaneous naming(p=0.049), Spontaneous naming+ naming withsemantic cues(p=0.045) and spontaneous+ naming with semantic cues+naming with phonemic cues(p=0.024) subscores and SAQOL 39 total (p=0.001), comunication (p=0.041) and energy (p=0.034) in comparison to the sham rTMS group. No differences were found in the change of MMT scores between groups. Conclusion: Repetitive Transcranial Magnetic stimulation is a relatively novel therapy in the patients with speech impediments after stroke, and it has been found that it was effective in patients with anomic aphasia in the chronic stage of stroke. Moreover, no side effects were observed throughout the study, which may contribute to dampen the concerns about its safety.