Tavşanda (Oryctolagus cuniculus) M. Gastrocnemius'a ait motor nöronların rejenerasyonunun HRP yöntemiyle gösterilmesi ve yüzme egzersizinin rejenerasyona etkisi
Motor nerve regeneration of the gastrocnemius muscle in rabbit, and the effect of swimming exercise on the regeneration
  1. Tez No: 70153
  2. Yazar: LEVENT SARIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Periferik sinirlerin, sinir harabiyetini takiben rejenerasyon kapasitesine sahip olduklarının bilinmesine karşın rejenerasyon süreci ve sonuçları çok az miktarda bilinmektedir. Çalışmamızda egzersiz ile rejenerasyon arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla 36 tavşanın N. ischiadicus'ları bir hemostatik klemp aracılığı ile ezilmiştir. 6 tavşan ise kontrol grubu olarak kullanıldı ve herhangi bir sinir ezisi uygulanmadı. Rejenerasyonu göstermek amacıyla periferik sinirden Kriyostat aracılığı ile kesitler alındı ve modifiye Pal-Weigert Metodu boyanarak myelinli lif sayılan tespit edildi. Ayrıca aynı deneklere HRP uygulanarak rejenere olan liflere ait motor nöronlar gösterildi. 2. hafta grubunda egzersiz yapan ve yapmayan gruplarda bir myelin debridmanı gözlendi; ve bu iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı. 3. hafta deneklerinde de aynı şekilde bir myelin debridmanı izlendi; ve egzersiz yapan ve yapmayan grup arasında anlamlı fark bulunamadı. 4. hafta grubunda ise myelin debridmanının kaldırıldığı ve egzersiz yapan grupta rejenere lifler varlığı gözlendi. Egzersiz yapmayan grupta ise herhangi bir rejenere life rastlanılmadı. Bu durum egzersizin rejenerasyonun 4. haftasında etkili olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although it is known that the peripheral nerves have a regeneration capacity; the period of the regeneration and their results is known less after the degeneration of the peripheral nerves. In the present study, We investigated the relation between exercise and regeneration. For this purpose, sciatic nerves of the 36 rabbits were clamped by hemostatic clamp. In 6 rabbits as a control group, this was not performed. The peripheral nerve was cut by cryostat and stained by modified Pal-Weigert staining method for counting the myelinated fibers. Besides, HRP administration was performed in the same animals for showing the motor neurons which is belongs to regenerated fibers. In the group of the 2nd regeneration week, myelin debris was observed, and there was no significant difference between exercise trained and not trained groups. In the group of the 3rd regeneration week, also myelin debris was observed, and there was no significant difference between exercise trained and not trained groups. In the group of the 4th regeneration week, myelin debris was removed, and some myelineted fibers were observed in exercise trained group. On the other hand there was no myelineted fibers in not exercise trained group, and there was significant difference between exercise trained and not trained groups. As a result, we think that exercise is effective in the 4th regeneration week. Ill