Yeni Zelanda tavşanının (Oryctolagus cuniculus L.) pelvis bölgesi ve arka bacak venalarının anatomik incelenmesi
Anatomic investigation of the pelvic region and pelvic limb in New Zealand rabbit
  1. Tez No: 91096
  2. Yazar: M. ERDEM GÜLTİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Morphology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
55 ÖZET Yeni Zelanda Tavşanının (Oryctolagus Cuniculus L.) Pelvis Bölgesi Ve Arka Bacak Venalarının Anatomik İncelenmesi. Bu çalışmada Yeni Zelanda Tavşanının pelvis ve arka bacak venaları makro- anatomik olarak incelendi. Araştırmada 10 adet erkek ve 10 adet dişi olmak üzere 20 adet ergin Yeni Zelanda Tavşanı kullanıldı. Diseksiyon amacıyla 9 adet erkek, 9 adet dişi tavşana latex verildi. Venografı için 1 dişi ve 1 erkek tavşan kullanıldı. Tavşanda, v. cava caudalis'i oluşturan ana dalların v. iliaca externa dextra ve sinistra ile v. iliaca interna communis olduğu saptanmıştır. V. iliaca externa'nin başlangıcında kalın bir venöz ağ şekillendirdiği, bu venöz ağdan v. vesicalis, erkek tavşanda v. ductus deferentis, dişi tavşanda ise v. uterina ve corpus uteri için kalın bir dalın ayrıldığı tespit edilmişdir. V. poplitea'nın distal devamı olan v. tibialis cranialis'in, v. saphena lateralis'in r. cranialis'i ile birleştiği gözlenmiştir. V. iliaca interna'nın, v. iliaca interna communis'den ayrılarak cavum pelvis içerisinde v. sacralis mediana, v. obturatoria, erkek tavşanda v. prostatica, dişi tavşanda v. vaginalis'i verdiği ve daha sonra v. ischiadica adı ile cavum pelvis'i terkettiği belirlenmiştir. V. pudenda interna'nın ine. ischiadica minor'dan tekrar cavum pelvis'e girerek cavum pelvis içerisinde şekillenen venöz plexus'a katıldığı saptanmıştır. V. ischiadica'nın distal yöndeki devamının v. saphena lateralis olduğu belirlenmiştir. V. saphena lateralis'in, arka bacağın yüzlek venöz kanını, v. ischiadica yolu ile v. iliaca interna'ya taşıdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile tavşanda arka bacak ve pelvis bölgesi venaları detaylı olarak incelenmiş, dağıldıkları bölgeler ile varyasyonları belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Anatomi, arka bacaklar, pelvis bölgesi, tavşan, vena
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Anatomic investigation of the pelvic region and pelvic limb in New Zealand Rabbit. In the present study, pelvic limb veins of the New Zealand Rabbit have been researched anatomically. Ten male and 10 female adult New Zealand Rabbits have been used in this study. Latex has been given to 9 male and to 9 female rabbits with the purpose of dissection. Venography has been carried out for 1 male and 1 female rabbit It has been determined that the v. iliaca externa dextra and sinistra and the v. iliaca interna communis are the branches of the v. cava caudalis. It has been observed that the v. iliaca externa forms a strong venous plexus at its origin, and from that plexus the v. vesicalis, in male rabbit v. ductus deferentis, in female rabbit v. uterina and a strong branch for corpus uteri arise. V. tibialis cranialis which is the distal continuation of v. poplitea has been found to be jointed to the r. cranialis of the v. saphena lateralis. It has been determined that the v. iliaca interna, after leaving the v. iliaca interna communis, gives off the v. sacralis mediana, the v. obturatoria, in male rabbit the prostatica, in female rabbit v. vaginalis in cavum pelvis, then it leaves the cavum pelvis as the v. ischiadica. It has been established that the v. pudenda interna again enters the cavum pelvis through the inc. ischiadica minor and joins the venous plexus which comes in to existence in cavum pelvis. It has been found that the v. saphena lateralis is the distal continuation of the v. ischiadica. It has been determined that v. saphena lateralis carries the superficial venous blood to the v. iliaca interna through the v. ischiadica. Key Words : Anatomy, pelvic limb, pelvic region, rabbit, vein.