Marc Nichanian's Dead Witness Revisited Through 'Mourning and Melancholy': From historical loss to structural lack
'Yas ve Melankoli' üzerinden Marc Nichanian'ın Ölü Tanığını Yeniden Düşünmek: Tarihsel kayıptan yapısal eksiğe
  1. Tez No: 701543
  2. Yazar: SESİL ARTUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı, Marc Nichanian'ın teorik çerçevesi üzerine kapsamlı bir ikincil kaynak sunmak ve Marc Nichanian ile Lacancı psikanaliz arasında bir karşılaşma yaratmanın olası sonuçlarını araştırmaktır. Bu tezde, Marc Nichanian'ın yasın yasaklanması, tanığın ölümü ve dilin parçalanması üzerine yürüttüğü tartışmaları ele alıyor, bu tartışmaları yas ve melankoli literatürü içerisinde konumlandırıyor, ardından Lacancı psikanaliz üzerinden Nichanian'ın işaret ettiği imkansızlıkların tarihsel bir kaybın ötesinde, daha başat bir düzeyde, herhangi bir sembolik yapının barındırmak zorunda olduğu temel imkansızlığın tekrarında, yani büyük Öteki'nin eksiğinde yattığını gösteriyorum. Lacancı psikanalizin Nichanian'ın kayıp, yas ve melankoli kavramlarına yaklaşımını daha iyi idrak etmemizi sağladığını ve yasa dair farklı bir kavrayış geliştirmemize olanak tanıyan kavramsal araçlar sunduğunu öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This study has two main objectives: The first aim is to produce a comprehensive secondary source on Marc Nichanian's theoretical framework. And the second aim is to explore the potential results of an encounter between Marc Nichanian's theory and Lacanian psychoanalysis. In this thesis, I examine the debates around the interdiction of mourning, the death of the witness and the disintegration of language, locate them with regard to the literature on mourning and melancholy, and demonstrate that the impossibilities made visible by Nichanian lie beyond a historical loss, in a more fundamental level, in the repetition of a primordial impossibility that is the structural lack in the Other. I argue that Lacanian psychoanalysis enables us to better comprehend Nichanian's approach to loss, mourning, and melancholy and endows us with conceptual tools to formulate a different conceptualization of mourning.