Elit tenis sporcularında spor yaşının performans, denge ve eklem pozisyon hissi üzerine etkisi
The effect of sports age on performance, balance and joint position sense in elite tennis players
  1. Tez No: 701544
  2. Yazar: ABDULLAH SAMET ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN HAKSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, elit tenis sporcularında spor yaşının performans parametreleri, denge ve eklem pozisyon hissi ile ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya İstanbul Avrupa Yakası Tenis kulübünde lisanslı, spor yaşı minimum 5 yıl olan 54 aktif elit tenis sporcusu dahil edildi. Sporcuların demografik özellikleri ve spor yaşları kaydedildi (Spor yaşı 10 yıl ve üzeri: 26 sporcu, Spor yaşı 10 yıl altı: 28 sporcu, Tüm sporcuların; ortalama yaş: 17.68, ortalama boy: 1.72 m, ortalama kilo: 62.33 kg, VKİ: 20.85 kg/ m2). Sporcuların performans değerlendirmesinde Servis Hızı Testi, Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi, Tek Bacak Üçlü Hop Testi ve Shark Skill Test kullanıldı. Dinamik denge değerlendirilmesi için Y Denge Testi, statik denge değerlendirilmesi için Flamingo Denge Testi ve eklem pozisyon hissi değerlendirmesi için Lazer İmleci ile Aktif Açı Tekrarlama Testi kullanıldı. Çalışma sonucunda tüm katılımcıların spor yaşıyla servis hızı (p=0.001), stabilite (p=0.003) ve sıçrama performansı (p=0.001) arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki görüldü. Spor yaşı 10 yılın üzerinde olan tenis sporcuları ile spor yaşı 5-10 yıl arasında olan sporcular arasında servis atış hızı (p=0.001) ve sıçrama performansı (p=0.004) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Bu çalışmanın sonucunda, daha uzun süreler spor ile uğraşan bireylerin sportif performanslarının daha iyi olduğu ve sportif performans değerlendirilmesinde spor yaşının göz önünde bulundurulması performans üzerine olumlu etki göstereceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SPORTS AGE ON PERFORMANCE, BALANCE AND JOINT POSİTİON SENSE IN ELITE TENNIS PLAYERS This study was planned to examine the relationship of sports age with performance parameters, balance and joint position sense in elite tennis players. Our study conducted with fifty-four elite tennis player who have minimum sports age of five years and licensed player in Istanbul European Side Tennis Club. Demographic information was recorded (Sport age more than 10 years (n=26); and sports age more than 5 years and less than 10 years (n=28), All participants; age: 17.68, mean height: 1.72 m, mean weight: 62.33 kg, BMI: 20.85 kg/ m2). Sports performance parameters speed of service test, closed kinetic chain upper extremity stability test, single leg triple hop test and shark skill test were used to evalute the performance of the athletes. Dynamic balance was measured with Y balance test. Flamingo Balance Test was used measured for static balance. Proprioception was evaluate with Active Angle Repeat Test with Laser Cursor. We found that long term play to tennis may increase speed of servis, stability and jump performance. As a result of the research, a significant and positive relationship was found between the sports age of all participants and service speed (r=0.662; p=0.001), stability (r=0.403; p=0.003) and jump performance (r=0.497; p=0.001). There was a statistically significant difference between the service speed (p=0.001) and jump performance (p=0.004) between the tennis players whose sports age is over 10 years and those whose sports age is between 5-10 years. As a result of this study, it has been stated that the sportive performance of individuals who are engaged in sports for longer periods is better and considering the sports age in the evaluation of sportive performance will have a positive effect on performance.