Landscapes of loss: grieving a changing city in Ara Güler's Istanbul photography and Zaven Biberyan's novels
Kaybı manzarada imlemek: Ara Güler'in İstanbul fotoğrafları ve Zaven Biberyan'ın romanlarında dönüşen bir şehrin yasını tutmak
- Tez No: 894964
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez Zaven Biberyan'ın romanları ve Ara Güler'in İstanbul fotoğrafları aracılığıyla dönüşen bir şehri ve bu şehirdeki insan-insan ötesi ilişkilerini kayıp, yas ve hatır- lama dinamikleri üzerinden inceliyor. Hem Biberyan'ın hem de Güler'in işleri, İs- tanbul'un hızla dönüştüğü bir dönemde, 6-7 Eylül gibi olaylarda tezahür eden siyasi ve sistemik şiddetin ve bu şiddetin kuşaklararası yankılarının temsilini ve tortusunu araştırıyor. Ben burada, bu türden bir şiddetin insan ötesi çevreden ayrı düşünüle- meyeceğini savunuyorum: Bugün İstanbul'da ve Türkiye'de gerçekleşen ekokırımın devletin ötekileştirdiği bedenler ve toplumları maruz bıraktığı ekonomik, siyasi ve tarihsel şiddetin, sürgünün ve soykırımın devamı ve uzantısı olduğunu öne sürüy- orum. Biberyan'ın ve Güler'in şehrin dokusuyla kurulan ilişkilerin kaybını işleme biçimlerinin yasa açılan bir kapı olabileceğini inceliyor ve bunun da Marc Nicha- nian'ın kurduğu Felaket tanımı ve çerçevesine onarıcı bir müdahale oluşturabile- ceğini gösteriyorum. Yası pasif bir duygu olarak incelemektense onarıcı bir mercek olarak ele alarak, Biberyan'ın ve Güler'in işlerindeki insan öznelerin İstanbul'un manzaraları ve şehrin insan ötesi unsurlarıyla birlikte bedenlerarası oluşumlara ve dönüşümlere açıldığını, bir yere“ait olma”hissinin de bu ilişkiler üzerinden kurul- duğunu savunuyorum. Tezi, bu iki sanatçının tanıklık ve hikâyeleme biçimlerini çerçeveleyen kaybın, yıkımın ve gitgide katlanarak artan felaketlerin karşısında hem bugün hem gelecekte onarıcı, hayatta kalmaya ve doğru ilişki kurma biçimlerine dair ne gibi hikâyeler yazılabileceğini düşünerek tamamlıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Istanbul as a landscape of loss and both the human and more-than-human dynamics of grief and remembering through the novels of Zaven Biberyan and the Istanbul photography of Ara Güler. Both Biberyan's and Güler's works deal with the representation and residue of political and systemic violence as it crystallizes in events such as those of 6-7 September 1955 and its disastrous consequences as they manifest through generations in a period marked by major transformations around the city. I try to argue that this kind of violence is not divorced from the more-than-human landscape: the scale of ecocide taking place in Istanbul and around Turkey today is an extension and continuation of economic, political and historical violence, exile and genocide enacted upon those bodies and communities othered by the state. I argue how the way Biberyan and Güler navi- gate the loss of the intimate material relationships with the city opens a doorway into grief and offers a potentially reparative response to the exhaustive logic of Marc Nichanian's definition and formulation of Disaster. By framing grief as a reparative lens, I trace how Biberyan and Güler's human subjects open up to transcorporeal becomings with the more-than-human landscape of Istanbul, and argue that these relationships form the basis of feelings of“belonging”. I conclude the thesis by thinking about the ways of imagining and writing reparative stories of survival in the face of loss, destruction and accretive disasters that frame the imaginative ways both artists bear witness to and story the changing landscape of Istanbul.