Kekeleyen ve kekelemeyen çocukların renkli iz sürme testi ve çalışma belleği ölçeği performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performances of the color trail making test and the working memory scale of children who stutter and not stutter
- Tez No: 701551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı kekeleyen ve kekelemeyen çocuklar için yönetici işlev becerilerinin belirlenmiş olan testler aracılığı ile incelenmesidir. Çalışmaya kekeleyen 15 erkek çocuk ve kekelemeyen 15 erkek çocuk olmak üzere toplam 30 çocuk katılmıştır. Kekeleyen grup için katılımcılar sözel zeka puanları Raven Standart Progresif Matrisler Testi (RSPMT) aracılığı ile değerlendirilmiş ve yaş norm değerlerine uygun olacak şekilde seçilmiştir. Renkli iz sürme testi performansında kekeleyen ve kekelemeyen gruplar arasındaki fark anlamlı ise farkın etki büyüklüğü, çalışma belleği ölçeği alt ölçeklerinde kekeleyen ve kekelemeyen grup arasındaki fark anlamlı ise farkın etki büyüklüğü, renkli iz sürme testinde gruplar arası etki büyüklüğü ile çalışma belleği ölçeği alt ölçeklerindeki gruplar arası etki büyüklüğünün karşılaştırması yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler ise, kekeleyen grupta renkli iz sürme testi performansı ile çalışma belleği ölçeği sözel alt alan alt boyut ve alt ölçek performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını; kekeleyen grupta renkli iz sürme testi performansı ile çalışma belleği ölçeği sözel alt alan alt boyut ve alt ölçek performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek üzere incelenmiştir. Sonuç olarak, kekeleyen ve kekelemeyen gruplar arasında Rakam Hatırlama, Anlamsız Sözcük Hatırlama, Geriye Rakam Hatırlama ve İlişkili Sözcük Hatırlama Puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Kekeleyen ve kekelemeyen gruplar arasında Sözcük Hatırlama, Sözel Kısa Süreli Bellek Toplam Puanı, Sözel Çalışma Belleği Toplam Puanı ve Sözel Bellek Toplam Puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Bulgular göz önünde bulundurulduğunda daha fazla katılımcı ile çalışmanın tekrar edilmesinin sonuçlar üzerinde değişiklik yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the executive function skills of children who stutter and who do not stutter, through the determined tests. A total of 30 children, including 15 boys who stuttered and 15 boys who did not stutter, participated in the study. For the stuttering group, the verbal intelligence scores of the participants were evaluated using the Raven Standard Progressive Matrices Test (RSPMT) and were selected in accordance with the age norm values. Difference between stuttering and non-stuttering groups is significant in color trail making test performance, the effect size of the difference. The effect size compared. The relations between the variables are whether there is a statistically significant relationship between the color tracking test performance in the stuttering group and the verbal subscale and subscale performances of the working memory scale; In the stuttering group, it was investigated to determine whether there was a statistically significant relationship between the color trailing test performance and the verbal sub-domain and subscale performances of the working memory scale. As a result, there is no statistically significant difference between the stuttering and non-stuttering groups in Number Recall, Nonsense Word Recall, Back Digit Recall and Related Word Recall Scores. There was no statistically significant difference between the stuttering and non-stuttering groups in Word Recall, Verbal Short-Term Memory Total Score, Verbal Working Memory Total Score and Verbal Memory Total Score. Considering the findings, it is thought that repeating the study with more participants will change the results.